Sawicki: Polska największym w UE importerem mołdawskich win
Polska jest największym w Unii Europejskiej importerem mołdawskich win i są możliwości zwiększenia współpracy w tym zakresie - powiedział minister rolnictwa Marek Sawicki podczas otwarcia Dni wina z Mołdawii.
W 2009 roku z Mołdawii sprowadziliśmy ponad 5 mln ton wina o wartości prawie 6,7 mln euro, czyli trzy razy więcej niż w 2005 r.; wówczas było to ok. 1,6 mln ton, wartych w sumie ok. 1,9 mln euro.
- Polsce zależy na tym, żeby pomóc Mołdawii w rozwoju, ale nie tylko poprzez organizowanie kampanii doradczych czy poszukiwanie unijnych pieniędzy, ale chcemy ją wesprzeć gospodarczo. Skoro wino jest produktem narodowym cenionym w wielu krajach, to i polscy konsumenci będą chcieli go kupować - mówił na konferencji prasowej Sawicki.
By w większym stopniu zachęcić Polaków do kupowania tego produktu, potrzebna jest "mocniejsza" promocja i właśnie temu mają służyć Dni wina z Mołdawii - zaznaczył minister.
Minister rolnictwa i przemysłu spożywczego Mołdawii Valeriu Cosarciuc podkreślił, że uprawa winorośli i produkcja wina dostarcza prawie 50 proc. dochodów do budżetu Mołdawii. Wino wytwarzane jest tam od 5 tys. lat i jest nierozłącznie związane z kulturą tego narodu.
Polska jest poważnym odbiorcą wina; do nas trafia ok. 45 proc. mołdawskiego eksportu tego towaru przeznaczonego na wspólnotowy rynek - zauważył Cosarciuc. Dodał, że Polska jest także ważnym partnerem w handlu artykułami rolno-spożywczymi. W 2009 r. obroty handlowe wyniosły 38 mln dolarów.
Sawicki zaznaczył, że choć wymiana handlowa z Mołdawią nie jest jeszcze zbyt duża, to współpraca może się zwiększyć. Dodał, że kraj ten stara się o członkostwo w UE. Polska za rok będzie przewodniczyła UE. Priorytetem tej prezydencji ma być tzw. partnerstwo wschodnie, a więc wzmocnienie relacji Polski z Ukrainą, Białorusią oraz Mołdawią.
Według danych polskiego Ministerstwa Finansów, import produktów rolno-spożywczych z Mołdawii w 2009 r. wyniósł 13,4 mln euro i w stosunku do 2005 r. niemal się podwoił. Najważniejszym produktem importowym było wino i soki owocowe. W tym samym czasie wartość eksportu do Mołdawii szacowano na 14,1 mln euro, tj. dwukrotnie więcej niż w 2008 r. (w 2005 r. było to 20,8 mln euro).
Eksport żywności do tego kraju rośnie; w I kwartale br. wyniósł on 8,2 mln euro. Do Mołdawii z Polski dostarczany jest głównie cukier i ziemniaki.
Dni wina z Mołdawii w Warszawie odbywają się przy współpracy ministerstw rolnictwa z obu krajów. Bogaty asortyment win zaprezentuje 29 firm. Impreza potrwa do 20 czerwca br.