Sejmowa komisja finansów za przedłużeniem wsparcia dla instytucji finansowych

17.11. Warszawa (PAP) - Przepisy ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym powinny obowiązywać nie tylko w tym roku, ale także w 2010 - uznali we...

17.11.2009 | aktual.: 17.11.2009 17:15

17.11. Warszawa (PAP) - Przepisy ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym powinny obowiązywać nie tylko w tym roku, ale także w 2010 - uznali we wtorek posłowie sejmowej komisji finansów publicznych.

Na posiedzeniu komisji doszło do pierwszego czytania oraz rozpatrzenia rządowego projektu ustawy o udzielaniu przez Skarb Państwa wsparcia instytucjom finansowym. Komisja poparła projekt.

"Z uwagi na dobry stan instytucji finansowych w Polsce, nie zaszła potrzeba stosowania tej ustawy w praktyce. Żaden wniosek instytucji finansowych nie wpłynął do właściwych organów" - poinformował posłów wiceminister finansów Dariusz Daniluk.

Dodał, że projekt ma przygotować państwo na "hipotetyczną sytuację".

"Gdyby miało dojść do zastosowania tej ustawy, projekt budżetu na rok 2010 r. pozwala na zaspokojenie wszelkich potrzeb wymagających zapewnienia płynności sektorowi finansowemu" - wyjaśnił.

Przypomniał, że limit gwarancji i poręczeń, których mógłby udzielić rząd w przyszłym roku wynosi 55 mld zł.

"Wedle mojej wiedzy nic nie wskazuje na to, żeby trzeba było tę ustawę wykorzystywać w roku 2010" - powiedział wiceminister.

Odpowiadając na pytanie Aleksandry Natalli-Świat (PiS), czy proponowany mechanizm będzie stałym instrumentem stosowanym przez resort finansów, zapewnił, że będzie to rozwiązanie tymczasowe.

Zgodnie z ustawą, państwo może udzielić wsparcia zagrożonym utratą płynności bankom, funduszom inwestycyjnym, towarzystwom funduszy inwestycyjnych lub zakładom ubezpieczeń.

Pomoc może być udzielona m.in. w formie: gwarancji Skarbu Państwa, pożyczek skarbowych papierów wartościowych, sprzedaży skarbowych papierów wartościowych z odroczonym terminem płatności lub rozłożeniem płatności na raty.

Decyzję o możliwości udzielenia wsparcia, jego wysokości, warunkach i formie podejmuje minister finansów, po zasięgnięciu opinii przewodniczącego Komisji Nadzoru Finansowego oraz prezesa Narodowego Banku Polskiego.(PAP)

mmu/ pad/ jbr/

Źródło artykułu:PAP
finansebankikomisja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)