Trwa ładowanie...
dxarqri
dxarqri
terminal

Senat nie zgłosił poprawek do ustawy o budowie terminalu w Świnoujściu

Senat nie wprowadził w czwartek poprawek do ustawy o budowie terminalu gazu skroplonego (LNG) w Świnoujściu. Za przyjęciem ustawy głosowało 83 senatorów - wszyscy obecni.
Share
dxarqri

24 kwietnia ustawę przyjął Sejm. Teraz trafi ona do podpisu prezydenta.

Celem ustawy jest powstanie na przełomie 2013 i 2014 roku terminalu LNG na polskim wybrzeżu, który umożliwi dywersyfikację dostaw gazu do naszego kraju. Ustawa wejdzie w życie z dniem ogłoszenia.

Ustawa przewiduje uproszczenie i skrócenie procedur administracyjnych związanych z przygotowaniem i realizacją inwestycji. Decyzje o ustaleniu lokalizacji dla inwestycji terminalu oraz inwestycji towarzyszących będą wydawać wojewodowie, niezależnie od istniejących miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

dxarqri

Ustawa wprowadza też ułatwienia przy wykorzystywaniu pieniędzy unijnych na realizację tej inwestycji. Finansowanie projektu ma pochodzić ze środków własnych inwestorów oraz z budżetu państwa.

Terminal w Świnoujściu ma pozwolić na odbiór ok. 2,5 mld m sześc. gazu LNG rocznie od 2014 roku.

Budowie terminalu będą towarzyszyć inne inwestycje, m.in. gazociągi przesyłowe oraz podziemne magazyny gazu. Inwestycje związane z terminalem będą realizowane przez: Urząd Morski w Szczecinie, Zarząd Portów Morskich Szczecin i Świnoujście, Operatora Gazociągów Przesyłowych "Gaz-System" oraz spółkę "Polskie LNG".

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri