Setki hektarów ziemi dla Kościoła na Pomorzu

Ponad 213 hektarów ziemi rolnej otrzyma w tym roku kościół na Pomorzu. To kolejny już efekt pracy działającej od 21 lat Komisji Majątkowej. Grunty bezpośrednio przekazuje Agencja Nieruchomości Rolnych.

Diecezja Pelplińska mówi otwarcie, że III RP oddaje to, co zagrabiła PRL. Archidiecezja Gdańska nie chce sprawy komentować.

- Parafie przez wieki miały majątki i fundacje. Komuniści zabrali nam je, podobnie jak wielu osobom prywatnym. Zostały skradzione - podkreśla ksiądz Ireneusz Smagliński, rzecznik prasowy Diecezji Pelplińskiej. - Teraz to nie rozdawanie, a oddawanie kościelnego majątku. Przywracanie sprawiedliwości historycznej. Po oddaniu Kościołowi ziemi ta nadal służy lokalnym społecznościom i rzadko jest sprzedawana - podkreśla ksiądz.

Od 1989 roku procesem oddawania gruntów zajmuje się Komisja Majątkowa działająca przy Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji. (Od jej decyzji nie można się odwołać. Działania komisji nie raz budziły kontrowersje - zarzucano jej np., że Kościół dostaje grunty na podstawie zaniżonej wartości).

Ksiądz Smagliński podkreśla, że zwracane Kościołowi działki to nie zawsze są te same, odebrane przez komunistów.

- Bo te przez lata mogły zostać wykorzystane w inny sposób. W zamian otrzymujemy gleby położone w innych miejscach - mówi ks. Smagliński.

Po odzyskaniu gruntu są one najczęściej dzierżawione. Dla Kościoła do czysty zysk.

- Pieniądze są parafiom bardzo potrzebne. Pozyskane środki wykorzystujemy m.in. na remonty zabytkowych świątyń. Oczywiście bardzo korzystne są też unijne dopłaty - przyznaje Smagliński. - Należy dodać, że nieraz grunty przekazywane były na cele publiczne. Np. gdy parafialna ziemia potrzebna jest do budowy szkolnego boiska.

Od 1989 roku, gdy w życie weszła ustawa o stosunku państwa do Kościoła katolickiego, na Pomorzu oddano 3834,1237 ha na podstawie orzeczeń Komisji Majątkowej i 2290,0667 ha na podstawie decyzji wojewody.

Obecnie przed Komisją Majątkową toczą się dwa postępowania związane z gruntami na Pomorzu. Parafia św. Mikołaja w Parchowie (pow. bytowski) ma otrzymać 65,37 ha. - Podpisaliśmy z Diecezją Pelplińską wstępne porozumienie dla gruntów zamiennych położonych w Pomysku Wielkim o powierzchni 50,6044 ha i w obrębie Nowa Wieś (gm. Parchowo) o powierzchni 13,1604 ha - wyjaśnia Andrzej Banaszak z gdańskiego oddziału Agencji Nieruchomości Rolnych.

15,54 ha ziemi ma też otrzymać parafia św. Rocha w Osieku (pow. starogardzki). Proponowany grunt jest położony dość daleko, bo aż w Nożynku (pow. bytowski). Jest tam też działka o powierzchni 100 ha. Po podziale geodezyjnym swoją ziemię otrzyma tu jeszcze pięć innych parafii.
W sumie w tym roku pomorskie parafie dostaną 213,1390 hektary roli.

Czy proboszczów cieszą takie podarunki? Kapłan z Ugoszczy (pow. bytowski, 15 ha) nie chciał tego komentować. Zaś ksiądz z parafii w Osieku... nie wiedział, że otrzyma 15 ha w Nożynku.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)