Trwa ładowanie...
d1jdiax
d1jdiax

Skarb Państwa liczy na kłopoty Eureko

Holenderski udziałowiec PZU może zakończyć rok poważną stratą. To dobra wiadomość dla resortu skarbu.
Share
d1jdiax

Prywatyzacja Akcjonariusz PZU może zakończyć rok bardzo dużą stratą

Jaka jest nowa strategia Ministerstwa Skarbu Państwa w sporze z Eureko o PZU? - _ Czekać, aż popadną w poważne kłopoty finansowe _ - podsumowuje wysoki rangą urzędnik z MSP. Resort liczy, że wtedy holenderska grupa będzie zmuszona do zawarcia ugody na jego warunkach.

Oficjalnie ministerstwo skarbu nie potwierdza tych informacji. Ale także posłowie w środę bez skutku próbowali poznać strategię MSP wobec Eureko. Zarówno resort, jak i Lorrie Morgan, rzecznik Eureko, przyznają, że od pewnego czasu rozmowy między udziałowcami PZU już się nie toczą.

d1jdiax

"Parkiet" pierwszy pisał we wrześniu o kłopotach Eureko. Nasz informator z MSP powiedział wówczas, że holenderski inwestor nalega, aby jak najszybciej zakończyć negocjacje i wypłacić mu odszkodowanie. Nawet jeśli będzie ono niższe, niż wcześniej oczekiwano. Eureko przyznało dzień później, że ma papiery dłużne upadłego banku inwestycyjnego Lehman Brothers o wartości 100 mln euro. W pierwszym półroczu holenderska firma miała tylko 124 mln euro zysku, niemal 80 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2007 r. Jeszcze większe problemy mogą jednak czekać Eureko na koniec roku. Jest bowiem znaczącym udziałowcem Banco Comercial Portugues. W lipcu, kiedy jedna akcja banku kosztowała 1,26 euro, Eureko ostrzegało, że przy tym kursie dokona odpisu w wysokości 485 mln euro. W piątek papier BCP był wyceniany jedynie na 0,76 euro.

Spór Skarbu Państwa z Eureko toczy się od 1999 r. Holendrzy oczekują wypłaty 35,6 mld zł odszkodowania.

Piotr Rutkowski

| Zobacz wizytówkę: | *Powszechny Zakład Ubezpieczeń S.A. * |
| --- | --- |

Tekst z kolumny nr 1 Gazety Giełdy Parkiet

d1jdiax

Podziel się opinią

Share
d1jdiax
d1jdiax