Trwa ładowanie...

Skarbówka rozdaje mandaty

Rośnie aktywność organów kontroli skarbowej. Tylko w pierwszej połowie tego roku skarbówka nałożyła 24 tys. mandatów na podatników, przeprowadziła prawie 5 tys. kontroli i zabezpieczyła ponad 1,2 mld zł na poczet ich przyszłych zobowiązań karnoskarbowych - podaje "Puls Biznesu".

Skarbówka rozdaje mandatyŹródło: WP.PL, fot: Przemysław Jach
d496i2o
d496i2o

Zabezpieczenia to efekt kontroli skarbówki, które zwracają się w tej sprawie do urzędów podatkowych. W zeszłym roku sprawdzono 10 158 firm i wstrzymano wypłatę 834,5 mln zł. Tymczasem w 2013 r. po wszczęciu prawie 5 tys. śledztw zabezpieczono 1,2 mld zł!

Zobacz koniecznie pomysły na nowe podatki: Tak można oskubać Polaków jeszcze bardziej »Tak można oskubać Polaków jeszcze bardziej »

W wyniku kontroli ujawniono też więcej fikcyjnych faktur. Walka z nimi to jeden z priorytetów Ministerstwa Finansów. W 2011 r. wykryto 120 tys. fałszywych dokumentów, w 2012 r. ponad 150 tys., zaś w pierwszej połowie tego roku ponad 74 tys. Wykrywalność rośnie dzięki współpracy z organami ścigania i ukierunkowaniu działań kontrolnych i analitycznych.

Resort finansów ma listę głównych obszarów działań kontrolnych, w których występują szczególnie negatywne zjawiska. Należą do nich: przestępczość paliwowa i karuzelowa, czyli oszustwa w VAT w obrocie wewnątrzwspólnotowym, szara strefa, nadużycia w podatkach dochodowych poprzez przesuwanie dochodów do innych podmiotów, a także nadużycia w gospodarowaniu publicznymi pieniędzmi.

d496i2o

W zeszłym roku inspektorzy kontroli skarbowej rozpoczęli prawie 5 tys. postępowań karnych skarbowych. W 1982 przypadkach sądy zezwoliły na dobrowolne poddanie się karze i orzeczono w tych przypadkach grzywny na łączną sumę 3,2 mln zł. Wystawiono ponad 54 tys. mandatów karnych na kwotę 11,9 mln zł. Ze wstępnych wyników 2013 r. wynika, że w pierwszym półroczu inspektorzy nałożyli ponad 24 tys. mandatów na 5,2 mln zł.

W wyniku zwiększenia minimalnego wynagrodzenia za pracę w górę pójdą także stawki mandatów za wykroczenia skarbowe. Podstawą do wyliczania wysokości mandatów jest płaca minimalna. W 2014 r. górna granica wzrośnie do 8400 zł.

d496i2o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d496i2o