Trwa ładowanie...

Skarbówka u wojewody mazowieckiego

Resort finansów prowadzi windykację 110 milionów złotych w mazowieckim urzędzie marszałkowskim. Chodzi o niezapłacone janosikowe za 2013 rok - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Share
Skarbówka u wojewody mazowieckiegoŹródło: AFP, fot: Franck Fife
diuyakt

Resort finansów prowadzi egzekucję 110 milionów złotych w mazowieckim urzędzie marszałkowskim. Chodzi o niezapłacone janosikowe za 2013 rok - pisze "Dziennik Gazeta Prawna".

Jeśli skarbówka wejdzie na konta, urzędnicy mogą na przykład nie dostać pełnej pensji. Możliwe są także zamrożenie inwestycji, zamknięcie placówek kulturalnych i redukcje pracowników - pisze dziennik.

Już we wrześniu ubiegłego roku Ministerstwo Finansów przestrzegało Mazowsze, że ewentualne zaniechanie poboru janosikowego - o co zabiegał marszałek Adam Struzik - spowodowałoby skutki w postaci „nieefektywnego wygaśnięcia zobowiązań podatkowych”. Nie pozostawiło też złudzeń co do możliwości udzielenia jakichkolwiek ulg. Co gorsza, wskutek urzędniczych niedopatrzeń i żmudnych procedur, szanse na uzyskanie przez Mazowsze pożyczki na pokrycie zeszłorocznych zaległości są iluzoryczne.

diuyakt

Janosikowe to systemem subwencji, który polega na przekazywaniu przez bogatsze samorządy części dochodów na rzecz biedniejszych. Spośród województw jedynym płatnikiem netto janosikowego jest Mazowsze.

Jak poinformował w piątek urząd tylko do połowy stycznia br. Mazowsze musiało zapłacić 54 mln zł raty janosikowego. Tymczasem wpływy z pobieranego od przedsiębiorców podatku CIT wyniosły do 15 stycznia zaledwie 6,8 mln zł. Zdaniem cytowanego w komunikacie skarbnika województwa Marka Miesztalskiego, ta sytuacja najbardziej pokazuje absurdalność przepisów dotyczących naliczania janosikowego.

"Wadliwie skonstruowane przepisy sprawiły, że Mazowsze co roku bardziej musi skupiać się na wygospodarowaniu pieniędzy na janosikowe niż na swoim rozwoju. Dotychczas - od 2004 r. - zapłaciło już 6,3 mld zł na rzecz innych regionów, zamrażając własne inwestycje, likwidując dotacje dla organizacji pozarządowych, szkół i instytucji kultury" - napisano w komunikacie.

Jak poinformował urząd, 4 marca br. Trybunał Konstytucyjny ma się zająć sprawą janosikowego. Rozpatrywany wówczas będzie wniosek złożony przez marszałka Mazowsza w lutym 2010 r. - Wiążemy z wyrokiem Trybunału duże nadzieje - powiedział skarbnik województwa Marek Miesztalski.

diuyakt

W drugiej połowie grudnia prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego, dzięki której w 2014 r. Mazowsze może otrzymać z budżetu państwa pożyczkę na spłatę części janosikowego. Warunkiem uzyskania pożyczki będzie zaprezentowanie programu ostrożnościowego, w którym województwo przedstawi plan racjonalizacji swoich wydatków.

Kilka dni wcześniej sejmik Mazowsza przyjął budżet województwa na 2014 r. Zapisano w nim, że dochody w tym roku mają wynieść 2,6 mld zł, wydatki 2,9 mld zł. Janosikowe w wysokości 646 mln zł będzie największą pozycją w budżecie.

diuyakt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
diuyakt
diuyakt