Trwa ładowanie...

Skład niebezpiecznych substancji bombą ekologiczną

Główny Inspektor Ochrony Środowiska objął programem "bomb ekologicznych" składowisko niebezpiecznych odpadów w Komornikach k. Kleszczewa w pow. poznańskim. Decyzja ta pozwoli na usunięcie ponad tysiąca ton substancji, które zagrażają ludziom i środowisku.

Share
Skład niebezpiecznych substancji bombą ekologicznąŹródło: AFP, fot: FRANK PERRY
d2180cl

Na początku sierpnia w Komornikach k. Kleszczewa w porzuconym magazynie rozszczelniła się beczka z chemikaliami. Straż pożarna zneutralizowała wydobywającą się z pojemnika substancję. Interwencja ujawniła zły stan pozostałych baczek z niebezpiecznymi chemikaliami.

Decyzja GIOŚ pozwoli staroście poznańskiemu wystąpić do Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej o wsparcie finansowe na likwidację składowiska. Szacuje się, że koszt usunięcia chemikaliów wyniesie kilka mln zł.

Jak przekazał w poniedziałek rzecznik wojewody wielkopolskiego Tomasz Stube, "decyzja o wpisanie składowiska do programu likwidacji ma związek z dużym prawdopodobieństwem wystąpienia zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi oraz wystąpienia szkody w środowisku".

W magazynie o powierzchni ok. 800 m kw. do utylizacji pozostało ponad 1350 ton odpadów. Hala jest obecnie zabezpieczona i monitorowana.

d2180cl
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2180cl
d2180cl