SKOK-i: ustawa to bubel prawny
Na wczorajszym posiedzeniu Sejm RP przegłosował ustawę o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych. W przyjętej ustawie znajdują się rozliczne błędy legislacyjne i szereg zapisów niekonstytucyjnych - przekonują przedstawiciele SKOK-ów
Według przyjętej przez Sejm ustawy, wszystkie kasy podobnie jak banki będą podlegały Komisji Nadzoru Finansowego, kompetencje Kasy Krajowej zostaną tym samym ograniczone.
Do tej pory KK pełniła rolę ciała nadzorującego działalność kas, ale też skupiającego członków. Grzegorz Bierecki, łącząc funkcje właściciela, prezesa i nadzorcy całego systemu kontrolował ponad 75 proc. udziałów. I właśnie ten fakt budził najwięcej wątpliwości posłów. Po wejściu nowej ustawy w życie udziały w KK będą mogły mieć tylko jej członkowie, czyli kasy regionalne. każda będzie posiadała tylko jeden głos.
Członkowie zarządu KK nie będą mogli pracować w SKOK-ach, a prezes Kasy Krajowej przed objęciem funkcji będzie musiał uzyskać zgodę KNF.
Na reakcję Kasy Krajowej nie trzeba było długo czekać. "Ustawa naraża Skarb Państwa na działania odszkodowawcze, które musiałyby zostać podjęte przez podmioty, do których się odnosi. Przyjęta w tym kształcie narusza prawa nabyte spółdzielni i członków SKOK. Dyskryminuje spółdzielcze kasy wobec innych instytucji finansowych, szczególnie zaś banków komercyjnych. Wprowadzenie takiej ustawy może oznaczać ograniczenie możliwości dalszego rozwoju Kas a w konsekwencji wyeliminowanie ich z polskiego rynku usług finansowych. A to doprowadziłoby do zmonopolizowania rynku przez banki. Ogranicza możliwość konkurowania Kas na rynku usług finansowych i w ten sposób uprzywilejowuje banki. Narusza zasadę swobody konkurencji i zakaz dyskryminujących praktyk wobec jednego z uczestników rynku. W związku z powyższym Zarząd Krajowej SKOK wyraża nadzieję, że błędy i wady tej ustawy zostaną usunięte w toku dalszych prac parlamentarnych" - napisał w oświadczeniu rzecznik prasowy Krajowej SKOK Andrzej Dunajski.
Wirtualna Polska