Trwa ładowanie...

Słabe dane z Japonii

Dzisiejsza sesja w Azji przebiegała w mieszanych nastrojach. Silny spadek obserwowaliśmy na giełdzie w Japonii co było pochodną wstępnego odczytu PKB. Także indeks chińskich spółek notowanych na giełdzie w Hong Kongu mocno zniżkował (-1,9%), co wynikało z obaw dotyczących wzrostu gospodarczego w całej Azji. Początek handlu w Europie także rozpoczął się w negatywnych nastrojach i główne indeksy pozostają pod kreską.
Share
Słabe dane z Japonii
Źródło: AFP, Fot: TOSHIFUMI KITAMURA
d1qgpxl

W Japonii mieliśmy wstępny odczyt PKB za trzeci kwartał, który wskazuje, że japońska gospodarka znajduje się obecnie w recesji. Dynamika PKB kwartał do kwartału była ujemna i wyniosła -0,4%, podczas gdy większość analityków oczekiwała wzrostu na poziomie 0,5% k/k. Annualizowany PKB wyniósł -1,6% k/k (kons. 2,2% k/k). Niski odczyt, zdaniem wielu analityków, doprowadzi do odwleczenia w czasie kolejnej podwyżki podatku od sprzedaży. Decyzja w tej sprawie zostanie podjęta we wtorek. Po publikacji danych mogliśmy zaobserwować silną reakcję na japońskiej giełdzie. Nikkei225Nikkei225 (Zobacz zmiany wskaźnika») ponownie znalazł się poniżej poziomu 17000 pkt., zniżkując w czasie dzisiejszej sesji prawie -3,0%. W pierwszej godzinie handlu w Europie główne indeksy tracą. Sporą przecenę notuje niemiecki DAXDAX (Zobacz notowania indeksu »), który o godzinie 9:30 znajdował się -0,7% poniżej piątkowego zamknięcia.

Na warszawskim parkiecie po ujemny otwarciu byki ponownie weszły do gry. Bardzo możliwe, że słaby początek sesji zostanie wykorzystany do kontynuacji wzrostów z piątku. Inwestorzy nadal mogą pozostawać w dobrych nastrojach po zeszłotygodniowym odczycie dynamiki PKB z polskiej gospodarki, która okazała się dużo lepsza od zakładanego konsensusu. Indeks dwudziestu największych spółek o godzinie 9:40 zyskiwał +0,06%. Wśród jego komponentów najlepiej radzą sobie LotosLotos (Zobacz notowania spółki »), AssecoPol oraz PGNiG. Po przeciwnej stronie rynku znajdują się JSW, Synthos oraz Bogdanka.

Łukasz Banach
Młodszy Analityk Rynków Finansowych
XTB

d1qgpxl

Podziel się opinią

Share
d1qgpxl
d1qgpxl