Trwa ładowanie...
Dom Maklerski BZ WBK
Gospodarka

Słabość rynku

Wczorajsza sesja przebiegała pod znakiem zmagań popytu i podaży. Początek sesji przebiegał optymistycznie i dobre nastroje utrzymywały się do popołudnia. W tym czasie kontrakt zanotował dzienne maksimum na poziomie 2231.
Share
Wykres FW20Z11 – skala dzienna
Wykres FW20Z11 – skala dziennaŹródło: DM BZ WBK
dj826yt

Przed 14.30 rynki zamarły czekając na dane z gospodarki amerykańskiej. Odczyt PKB za trzeci kwartał został jednak skorygowany w dół z 2,5% do 2%, co spowodowało wyprzedaż, która sprowadziła kontrakty do poziomu 2193, które było dziennym minimum. Pierwsza godzina po otwarciu rynków w Stanach przebiegała jednak korzystnie dla byków i nasze kontrakty były w stanie ponownie zanotować wzrost do poziomu 2216, czyli w pobliże strefy, którą wskazywałem jako istotny opór 2218-2221. Końcówka sesji to jednak ponowna przewaga niedźwiedzi i zamknięcie rynku na poziomie 2195, czyli blisko dziennych minimów.
Wczoraj zwracałem uwagę na istotność poziomów, na których znalazł się niemiecki DAX (5590) i amerykański SP 500 (1185). W przypadku DAXa poziom ten został pokonany, co sprawia, że prawdopodobieństwo dalszych spadków jest wyższe. SP 500 zamknął dzień powyżej tego poziomu, ale przebieg sesji nie wypadł korzystnie dla byków. Również byki na naszym rynku miały wczoraj szansę na poprawienie swojej sytuacji, ale wykorzystały ją tylko w niewielkim stopniu i wymowa wczorajszej sesji jest negatywna. Po wczorajszej sesji u nas i w Stanach można stwierdzić, że przewaga niedźwiedzi nadal się utrzymuje. Słaba sesja w Azji również nie poprawi nastrojów na dzisiejszym otwarciu.

Wykres FW20Z11 – skala dzienna Wykres FW20Z11 - skala dzienna (fot. DM BZ WBK)
Wykres FW20Z11 – skala dziennaŹródło: Wykres FW20Z11 - skala dzienna (fot. DM BZ WBK)

Biorąc to pod uwagę można się spodziewać już na początku sesji testu obszaru popytowego powyżej poziomu 2170. Tu przebiegają zniesienia Fibonacciego jak również na poziomie 2177 znajduje sie minimum sprzed dwóch dni. Ja zwróciłbym jeszcze uwagę na poziom 2160. Ten poziom we wrześniu był kilkakrotnie sprawdzany, a teraz patrząc na potencjalny zakres spadków, może dać krótkoterminowe wsparcie. Niżej poziom, na którym oczekiwałbym większej aktywności popytu to 2138, tu też za tym poziomem przemawiają wskazania historyczne. Jednak istotny rejon wsparcia znajduje się dopiero w strefie 2100-2106. Po przebiciu strefy wsparcia na poziomie 2170 można oczekiwać, że rynek będzie kontynuował marsz na południe, w kierunku tej strefy.
Jeżeli nastąpią wzrosty to pierwszy opór powinien pojawić się już na poziomie 2196, który wynika z wczorajszego zachowania rynku. Wyżej istotnym, również wczoraj sprawdzanym poziomem, jest 2206. Kolejna strefa to poziom 2218-2221 i wczorajsze dzienne maksimum na 2231. Jeżeli rynki odzyskałyby siły to sprawdzianem determinacji byków i równocześnie poziomem, którego pokonanie poprawiłoby ich sytuację jest strefa 2254-2256.
Rafał Bogusławski
analityk techniczny
DM BZ WBK

dj826yt

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dj826yt

Podziel się opinią

Share
dj826yt
dj826yt