Trwa ładowanie...

SLD ponagla ws. prac nad ustawą o ogrodach działkowych

Politycy SLD zaapelowali w środę o przyspieszenie prac nad nową ustawą o ogrodach działkowych. W styczniu mija 18-miesięczny okres, który Sejmowi na poprawienie wadliwego prawa dot. rodzinnych ogrodów działkowych dał w ubiegłym roku Trybunał Konstytucyjny.

SLD ponagla ws. prac nad ustawą o ogrodach działkowychŹródło: Thinkstockphotos
d3fe9pw
d3fe9pw

W lipcu 2012 r. Trybunał Konstytucyjny zakwestionował niemal połowę przepisów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, w tym m.in. ustawowe podstawy funkcjonowania Polskiego Związku Działkowców i jego przywileje. Większość z zakwestionowanych przepisów przestanie obowiązywać po 18 miesiącach od dnia ogłoszenia orzeczenia w Dzienniku Ustaw, czyli 21 stycznia 2014 roku.

- Bijemy na alarm, dlatego że zostało 68 dni (...) na uchwalenie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych - powiedział na konferencji prasowej rzecznik SLD Dariusz Joński. Politycy Sojuszu zaprezentowali specjalny zegar odmierzający liczbę dni, która pozostała do zakończenia 18-miesięcznego okresu przejściowego dla zakwestionowanej ustawy.

Poseł Zbyszek Zaborowski przypomniał, że 21 stycznia, kiedy minie wskazany przez TK termin, właściciele rodzinnych ogrodów działkowych pozostaną na łasce właścicieli gruntów, które użytkują - najczęściej gmin lub Skarbu Państwa. - Czasami ten stan prawny jest w ogóle nieuregulowany i tylko od właściciela gruntu będzie zależało, co dalej z działkami, które są oazami zieleni w naszych miastach, miejscem, gdzie sadzimy warzywa, kwiaty, spędzamy wolny czas. Jest to miejsce ważne dla kilku milionów ludzi - podkreślił Zaborowski.

Według polityka SLD prace nad nową ustawą o rodzinnych ogrodach działkowych zostały w Sejmie zawieszone. - Platforma Obywatelska uległa hibernacji i dzisiaj działkowcy coraz bardziej niepokoją się o swoją przyszłość - zaznaczył Zaborowski. - Oczekujemy, że obie komisje (samorządu terytorialnego i infrastruktury, które wspólnie pracują nad nowym prawem działkowym - PAP) zostaną zwołane niezwłocznie, a najpóźniej na najbliższym posiedzeniu Sejmu - dodał.

d3fe9pw

Szefowa podkomisji nadzwyczajnej do rozpatrzenia projektów ustaw dot. rodzinnych ogrodów działkowych Krystyna Sibińska (PO) powiedziała w środę PAP, że prace nad nimi powinny zakończyć się podczas najbliższego posiedzenia Sejmu w przyszłym tygodniu. - Według moich informacji, na najbliższym posiedzeniu Sejmu połączone komisje: samorządu terytorialnego i infrastruktury skończą prace i być może również przedstawią Sejmowi sprawozdanie w tej sprawie - zaznaczyła posłanka Platformy.

Prace nad nowym prawem działkowym prowadzone są w Sejmie od kilku miesięcy. Rozpatrywane są cztery projekty prawa działkowego - obywatelski (autorstwa PZD), PO, PSL oraz Solidarnej Polski. Wiodącym w pracach jest projekt obywatelski. Autorzy projektu obywatelskiego uważają, że gdyby projekt został przyjęty z poprawkami autorstwa PO, mogłoby to doprowadzić do niekontrolowanego obrotu działkami, a w konsekwencji do częściowej ich likwidacji.

W Polsce jest 4600 ogrodów działkowych, w których znajduje się ponad 966 tys. działek. Powierzchnia ogrodów zajmuje 43 tys. ha. 90 proc. ogrodów działkowych znajduje się w miastach. Działkowcami są głównie emeryci (42 proc.) i renciści (11 proc.).

d3fe9pw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fe9pw