Trwa ładowanie...

Słowacja obnażyła słabość UE

Odrzucenie przez Słowację planu reformy Europejskiego Funduszu Stabilizacji Finansowej (EFSF) obnażyło słabości systemu podejmowania decyzji w Unii Europejskiej - ocenia w środę prasa amerykańska.

Słowacja obnażyła słabość UEŹródło: Jupiterimages
d1robe5
d1robe5

"Oszałamiająca zdolność Słowacji do zatopienia ważnego planu ratunkowego opracowanego w ogromnej mierze przez znacznie większe Niemcy i Francję odzwierciedla donkiszotowski charakter systemu zarządzania w Unii Europejskiej i nieudolnych prób finansowego podratowania regionu" - pisze "Washington Post".

Gazeta podkreśla, że wtorkowa decyzja parlamentu Słowacji to kolejna przeszkoda utrudniająca próby osłabienia kryzysu zadłużeniowego, który zagraża także światowemu systemowi finansowemu. Prawdopodobnie "jeszcze bardziej wzmoże ona obawy i tak już zaniepokojonych inwestorów i dodatkowo podkopie zaufanie światowych przywódców w zdolność Europejczyków do rozwiązania własnych problemów" - czytamy.

"Washington Post" cytuje przy tym opinię szefowej sekcji gospodarki międzynarodowej w brytyjskim think tanku Chatham House Paoli Subacchi: "To smutne przypomnienie faktu, w jakim stopniu strefa euro jest zależna od decyzji poszczególnych krajów mających rozbieżne interesy. To przypomnienie, że Europa nie jest państwem federalnym i jej wysiłki może udaremnić jedna partia populistyczna".

Dziennik pisze też, że problemy UE mają w coraz większym stopniu charakter nie tylko gospodarczy, ale też polityczny, Unia nie potrafi bowiem osiągnąć kompromisu co do tego, jak daleko jest w stanie się posunąć, by zażegnać kryzys.

d1robe5

Także "New York Times" podkreśla, że decyzja słowackiego parlamentu uwidoczniła fakt, że "fundusz stabilizacyjny, przyjęty przez 16 pozostałych państw Unii Europejskiej posługujących się euro, może być zakładnikiem krajowej polityki jednego maleńkiego kraju".

"Pokazała ona również, że posunięcie mające zwiększyć zaufanie do strefy euro może stać się wymownym dowodem niedostatków systemu, który zasadza się na podejmowaniu i wdrażaniu trudnych decyzji przez grupę różnorodnych państw" - podkreśla dziennik.

Gazeta dodaje, że trwający już ponad 2 miesiące proces zatwierdzania decyzji ws. EFSF jest "koszmarnie skomplikowany". "Momentami przypomina on dziwaczną hybrydę lekcji geografii i lekcji praw obywatelskich, wiodącą z Finlandii na północy na śródziemnomorską wyspę Malta, z Federalnego Trybunału Konstytucyjnego Niemiec w Karlsruehe (który potwierdził zgodność dotychczasowych pakietów ratunkowych dla krajów strefy euro z niemiecką konstytucją - PAP) do hiszpańskiego parlamentu otoczonego policyjnymi kordonami mającymi trzymać protestujących na dystans" - czytamy.

Do opinii tych przyłącza się "Wall Street Journal", oceniając, że decyzja słowackiego parlamentu "uwidacznia słabość proponowanych rozwiązań europejskiego kryzysu zadłużeniowego oraz napięcia polityczne między europejskimi przywódcami i wyborcami".

d1robe5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1robe5