Trwa ładowanie...

Spadek bezrobocia dzięki... stażom i szkoleniom

W marcu po raz pierwszy w tym roku w woj. śląskim zanotowano spadek
bezrobocia w porównaniu z poprzednimi miesiącami.

Share
Spadek bezrobocia dzięki... stażom i szkoleniom
d46wj3s

W marcu po raz pierwszy w tym roku w woj. śląskim zanotowano spadek bezrobocia w porównaniu z poprzednimi miesiącami. Urzędy pracy tłumaczą to przede wszystkim uruchomieniem aktywnych form wspierania bezrobotnych: stażów, szkoleń i dotacji.

Jak podał w czwartek Wojewódzki Urząd Pracy w Katowicach, na podstawie meldunków powiatowych urzędów pracy w regionie, w końcu marca w woj. śląskim zarejestrowanych było niespełna 205 tys. bezrobotnych, to o 1271 mniej niż miesiąc wcześniej.

W lutym zarejestrowanych bezrobotnych było w regionie ponad 206,2 tys., a stopa bezrobocia wynosiła 11,1 proc. Dla porównania - w końcu marca ubiegłego roku bezrobotnych było 201,4 tys., czyli o kilka tysięcy osób mniej niż teraz.

d46wj3s

"Spadek, który nastąpił w marcu, związany jest z pewnością z uruchomieniem z początkiem roku aktywnych form wspierania osób bezrobotnych, takich jak staże, szkolenia czy dotacje. Powiatowe urzędy pracy otrzymały środki na aktywizację, dlatego można zaobserwować rosnący odpływ dotychczasowo bezrobotnych osób" - wyjaśniła rzeczniczka katowickiego WUP Paulina Cius.

Tylko w lutym prawie 19 tys. osób utraciło status osoby bezrobotnej z powodu podjęcia pracy bądź odbywania stażu. W stosunku do ubiegłego roku wzrosła także liczba ofert pracy, zgłaszanych przez pracodawców do powiatowych urzędów pracy. W lutym było ich ponad 6,7 tys., wobec niespełna 5,4 tys. w tym samym miesiącu ubiegłego roku.

Według wcześniejszych informacji w br. działania służące aktywnemu zwalczaniu bezrobocia w woj. śląskim zasilono blisko 175 mln zł z Funduszu Pracy oraz ze środków unijnych. To ponad 11 mln zł więcej niż przed rokiem, ale nadal prawie trzykrotnie mniej niż w rekordowym 2010 r., kiedy region dostał na ten cel ponad 505 mln zł.

Chodzi o pieniądze na tzw. aktywne formy zwalczania bezrobocia, wymienione w ustawie o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, m.in. szkolenia prowadzące do podniesienia, uzupełnienia lub zmiany kwalifikacji zawodowych, a także staże u pracodawców (cieszące się zwykle popularnością) oraz przygotowanie zawodowe dorosłych i prace interwencyjne, ponadto jednorazowe dotacje na podjęcie działalności gospodarczej i doradztwo w tym zakresie oraz pomoc prawną i doradztwo zawodowe, a także wyposażenie stanowiska pracy dla bezrobotnego.

Przypadające na region pieniądze mogą być zwiększone w drugiej połowie roku, po podziale tzw. rezerwy ministra pracy.

Sprawdź najnowsze oferty kursów i szkoleń!Sprawdź najnowsze oferty kursów i szkoleń!

d46wj3s
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46wj3s
d46wj3s