Trwa ładowanie...
d3ip50x

Spadki w całej Europie. Znów Grecja...

Sesje na głównych europejskich giełdach zaczęły się od spadków. Indeks DAX30 we Frankfurcie nad Menem spadł o 3,37%, FTSE100 w Londynie o 1,71, a CAC40 w Paryżu o 3,68%.
Share
Spadki w całej Europie. Znów Grecja...
Źródło: Jupiterimages
d3ip50x

Koniec dnia był jeszcze gorszy. Indeksy na brytyjskiej giełdzie straciły 3-3,5%, niemiecka giełda straciła prawie 5%, a paryska prawie 5,5%! Rekord padł w Atenach, gdzie Athex Comp osłabił się o blisko 7%. Wszystko wskazuje, że jutro będzie niewiele lepiej.

W czasie, gdy europejskie giełdy się zamykały, za oceanem też w najlepsze trwały spadki, choć nieco niższe niż na Starym Kontynencie. NASDAQ tracił 2,85%, Dow Jones 2,29, a S&P500 - 2,72%. Na zamknięciu Dow Jones Industrial zamknął się 2,47 pod kreską, Nasdaq - 2,89, a S&P 500 - 2,79%,

Zobacz notowania giełd zagranicznych

d3ip50x

Powodem spadków jest wczorajsza decyzja Grecji o przeprowadzeniu referendum w sprawie pakietu antykryzysowego, przyjętego w zeszłym tygodniu przez kraje strefy euro. Pożyczą one Grecji przeszło sto miliardów euro i zredukują o połowę jej długi. W zamian jednak trzeba będzie przyjąć daleko drastyczny plan oszczędnościowy, obejmujący obniżki emerytur i płac w sektorze publicznym oraz podwyżkę podatków.

Fala uderzeniowa z Grecji może załamać gospodarkę świata

Premier Grecji Jeorjos Papandreu powiedział, że obywatele powinni mieć możność podjęcia ostatecznej decyzji w sprawie pakietu pomocowego. Premier chce też, aby parlament głosował w piątek nad wnioskiem o wotum zaufania dla jego rządu. Papandreu wyjaśnił, że w obecnej sytuacji rząd bardzo potrzebuje akceptacji społecznej.

Rynki finansowe obawiają się, że pakiet antykryzysowy zostanie odrzucony, co pociągnie za sobą wyjście Grecji ze strefy euro. Okres poprzedzający referendum będzie więc czasem niepewności na rynkach. Na giełdzie w Atenach ceny akcji spadły dziś o 6.31 procent.

d3ip50x

Podziel się opinią

Share
d3ip50x
d3ip50x