Trwa ładowanie...
waluty
11-10-2010 16:19

Spokojna sesja na rynku walutowym

Dzisiejsza sesja europejska miała dość spokojny przebieg. W notowaniach większości głównych par walutowych obserwowaliśmy konsolidację w niezbyt szerokich przedziałach.

Spokojna sesja na rynku walutowymŹródło: TMS Brokers
d390ibq
d390ibq

Uczestnicy rynku łapią obecnie chwilę oddechu po ostatnich dynamicznych wahaniach wartości walut. Oczekują również na impulsy do dalszych zmian. Przedstawione w piątek dane z amerykańskiego sektora pracy nie odmieniły sytuacji rynkowej, bowiem potwierdziły ukształtowany wcześniej pogląd – sytuacja w gospodarce USA nie jest najlepsza, przez co potrzebne jest wsparcie ze strony Fed w postaci kolejnych działań poluźniających politykę pieniężną.

W najbliższych dniach możemy poznać kilka wskazówek na temat tego, czy decyzja o podjęciu wspomnianych kroków zapadnie już na najbliższym posiedzeniu Federalnego Komitetu Otwartego Rynku (FOMC), które odbędzie się w na początku listopada. Wskazówek tych mogą dostarczyć wystąpienia kilku przedstawicieli Fed, z prezesem tej instytucji na czele oraz zapiski z ostatniego posiedzenia FOMC. Zapiski poznamy już jutro w godzinach wieczornych.

Raport z ostatniego posiedzenia FOMC będzie jutro jedyną publikacją makroekonomiczną, która może wywołać większą reakcję kursu EUR/USD. Dzisiaj wartość euro względem dolara konsolidowała się ponad poziomem 1,3900. Ważnym oporem w notowaniach tej pary walutowej stała się psychologiczna bariera 1,4000, która mimo dwóch prób przebicia, jak na razie skutecznie hamuje wzrosty. Z kolei najbliższe istotne wsparcie usytuowane jest nieco poniżej poziomu 1,3900. Przebiega tam linia fali wzrostowej obserwowanej od połowy września. Przebicie jednego z tych dwóch kluczowych ograniczeń powinno dać impuls do silniejszego ruchu.
W notowaniach euro względem złotego niezmiennie obserwujemy konsolidację. Obecnie trudno jest wskazać czynnik, który mógłby doprowadzić do wybicia z przedziału wahań 3,9200-4,0000. Czynnikiem tym nie będą raczej przedstawiane w najbliższych dniach z naszego kraju dane makro na temat salda na rachunków obrotów bieżących oraz o inflacji CPI (bowiem ich publikacja rzadko przynosi bezpośrednią reakcję notowań złotego), nie są one jednak bez znaczenia. Pierwszemu z wymienionych wskaźników warto się przyjrzeć, bowiem może on dostarczyć pewnych wskazówek na temat tego, jak wypadnie w III kw. dynamika PKB Polski. Z kolei szacunki inflacji mogą przybliżyć odpowiedź na pytanie, czy Rada Polityki Pieniężnej zdecyduje się w najbliższym czasie na podwyżkę stóp procentowych w naszym kraju. Saldo na rachunku obrotów bieżących poznamy już jutro, z kolei dane o dynamice wzrostu cen w środę.

Tomasz Regulski
DM TMS Brokers S.A.

d390ibq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d390ibq