Trwa ładowanie...

Spokojne zakończenie burzliwego półrocza

Dzisiejsza sesja kończyła pierwsze półrocze tego roku, które z pewnością było bardzo bogate w wydarzenia. Ich wydźwięk był głównie negatywny, ale rynek dzielnie opierał się spadkom, choć o wzrosty było równie ciężko. Ostatecznie indeks WIG od początku roku wzrósł o 1 proc.

Spokojne zakończenie burzliwego półroczaŹródło: Fotolia, fot: Andrey Machikhin
d4n18js
d4n18js

Sama zmiana jest więc niewielka, ale budzić może podziw w obliczu licznych przeciwności. Rok witaliśmy bowiem obawami o kondycję rynków wschodzących, które doświadczyć miały kryzysu na miarę lat 1997/1998. Później wzrostom przeszkadzał kryzys ukraiński, który w opinii niektórych prowadzić miał do otwartego konfliktu militarnego pomiędzy Kijowem o Moskwą. Ciosów było więc sporo, ale z większości z nich parkiet wychodził obronną ręką. Zresztą wspomniane negatywne wydarzenia nie rozrosły się do spodziewanych na ich początku rozmiarów.

Co jednak hamowało zwyżki w stopniu podobnym do tych obserwowanych za naszą zachodnią granicą, to głównie zmiany w funkcjonowaniu funduszy emerytalnych, które w tym roku stopniowo zaczęto wprowadzać. W odpowiedzi na nie zmieniła się strategia inwestycyjna funduszy, które opuściły rynek przy Książęcej na rzecz parkietów zagranicznych. To sprawiło, że również inwestorzy zagraniczni chłodniej zaczęli traktować inwestycje w polskie akcjami, gdyż OFE od zawsze były dla nich ważnymi partnerami. Na dodatek napływy do akcyjnych funduszy inwestycyjnych, tak hojne w minionym roku, w tym zostały w znacznej mierze przekierowane w kierunku produktów obligacyjnych, co pozbawiło GPW cennej alternatywy wobec skromniejszych inwestycji OFE.

To co z pewnością dopisało w tym półroczu, to wzrost krajowej gospodarki, który mimo wschodnich przeciwności przekroczył próg 3%. Również wyniki spółek okazywały się relatywnie niezłe, choć oczywiście nie wszystkie i nie zawsze w stopniu oczekiwanym w roku minionym. Wszystko to sprawia, że o hossie wciąż mówić możemy, ale bardziej w odniesieniu do większych i bezpieczniejszych spółek niż tych mniejszych wystawionych na szereg ryzyk. Zresztą większą bolączką niż brak dynamicznych zwyżek jest niewielka zmienność oraz obroty na rynku, które od wielu już tygodni pozostają na wysoce niesatysfakcjonującym poziomie. Bardzo podobnie wygląda sytuacja na Zachodzie, gdzie nawet niestandardowe działania zaaplikowane przez EBC nie potrafiły w oczekiwany sposób rozruszać handlu. Pojawiły się nawet głosy, że obecny stan może potrwać bardzo długo, ale niekoniecznie musi tak być, gdyż okresy niskiej zmienności mają to do siebie, że potrafią się bardzo szybko skończyć i to w tym momencie, gdy mało kto się tego spodziewa.

Łukasz Bugaj

d4n18js

| Komentarz został przygotowany w Wydziale Doradztwa i Analiz Rynkowych DM BOŚ S.A. tylko i wyłącznie w celach informacyjnych i nie stanowi analizy inwestycyjnej, ani analizy finansowej ani rekomendacji w rozumieniu przepisów Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 19 października 2005r. (Dz.U. 2005, poz. 206 nr 1715) oraz Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. (Dz.U. 2005, Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.). Przy sporządzaniu komentarza DM BOŚ SA działał z należytą starannością oraz rzetelnością. DM BOŚ SA i jego pracownicy nie ponoszą jednak odpowiedzialności za działania lub zaniechania Klienta podjęte na podstawie niniejszego komentarza ani za szkody poniesione w wyniku tych decyzji inwestycyjnych. Niniejszy komentarz adresowany jest do nieograniczonego kręgu odbiorców. Został sporządzony na potrzeby klientów DM BOŚ S.A. oraz innych osób zainteresowanych. |
| --- |

d4n18js
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4n18js

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj