Trwa ładowanie...
złoty

Spokojnie po danych

Złoty nie zareagował istotnie na dane z polskiej gospodarki, które o godzinie 10.00 podał GUS. Sprzedaż detaliczna wzrosła o 2,5% w skali roku, dokładnie tyle, ile prognozowaliśmy i mniej niż zakładał konsensus rynkowy (3,9%).

Share
Spokojnie po danych
Źródło: X-Trade Brokers
d18a1xs

Spadek dynamiki z notowanych 5,2% przed miesiącem nie powinien być jednak odbierany wyjątkowo negatywnie. Spowodowany jest on bowiem częściowo efektem bazy statystycznej, choć niewątpliwie negatywny wpływ na sprzedaż ma również pogarszająca się sytuacja gospodarstw domowych w zakresie dochodów realnych. Na plus zaskoczyły dane z rynku pracy, gdzie stopa bezrobocia wzrosła do 10,9% (a nie do 11% jak przewidywał konsensus).

Dane miały tylko chwilowy i bardzo niewielki negatywny wpływ a notowania złotego. W pewnym sensie zostały zamortyzowane przez dane ze strefy euro, gdzie co prawda niemiecki indeks Ifo odnotował nieznacznie mniejszy od oczekiwanego wzrost, ale na plus zaskoczyły wstępne wskaźniki aktywności PMI (zwłaszcza we Francji). Największym zaskoczeniem okazały się dane o PKB za trzeci kwartał z Wielkiej Brytanii. PKB obniżył się o 0,4% kwartalnie, podczas gdy rynek oczekiwał wzrostu o 0,2%. Publikacja danych spowodowała załamanie się notowań funta, ale nie miało to wpływu na notowania euro wobec dolara, a zatem również na rynek złotego. O godzinie 11.00 za euro płacimy 4,1756 złotego, za dolara 2,7819 złotego, za franka zaś 2,7645. Dziś rynek czeka jeszcze na wyniki spółki Microsoft oraz na dane o sprzedaży domów w USA.

Przemysław Kwiecień
główny ekonomista
X-Trade Brokers Dom Maklerski S.A.
kwiecien.bloog.pl

d18a1xs

Podziel się opinią

Share
d18a1xs
d18a1xs