Spotkanie premiera z szefami klubów i partii ws. euro bez konkretów (aktl.)
(dochodzi wypowiedź Grzegorza Napieralskiego)
4.11. Warszawa (PAP) - Podczas spotkania premiera Donalda Tuska z szefami partii i klubów parlamentarnych nie...
04.11.2008 | aktual.: 04.11.2008 20:57
(dochodzi wypowiedź Grzegorza Napieralskiego)
4.11. Warszawa (PAP) - Podczas spotkania premiera Donalda Tuska z szefami partii i klubów parlamentarnych nie zapadły wiążące ustalenia w sprawie ścieżki przyjęcia euro w Polsce. Kolejne spotkanie odbędzie się jeszcze w listopadzie.
"Ustalenia żadne nie zapadły, wyrażono tylko opinie poszczególnych partii. SLD popiera dążenie rządu do wprowadzenia Polski do strefy euro. Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia zmiany konstytucji" - powiedział PAP Wojciech Olejniczak, szef klubu parlamentarnego Lewicy.
Dodał, że PO chce wprowadzić do konstytucji zmianę umożliwiającą zastąpienie złotego przez euro zanim rząd przystąpi do realizacji poszczególnych elementów ścieżki przyjęcia euro w Polsce. PiS natomiast w pierwszej kolejności chce referendum i od wyników referendum uzależnia swoją zgodę na ewentualną zmianę konstytucji.
Olejniczak poinformował także, iż jeszcze w listopadzie odbędzie się kolejne spotkanie premiera z szefami partii i klubów parlamentarnych.
"Toczyć się będą rozmowy ekspertów - takie jest ustalenie, kolejne spotkanie w tym samym składzie odbędzie się jeszcze w listopadzie" - powiedział.
Szef SLD Grzegorz Napieralski zadeklarował po wtorkowym spotkaniu premiera Donalda Tuska z szefami partii i klubów parlamentarnych, że w sprawie wprowadzenia euro w Polsce jego partia jest po stronie rządu.
"SLD stoi po stronie Donalda Tuska i po stronie rządu. Chcemy wprowadzenia waluty euro na dobrych warunkach, po spełnieniu wszystkich warunków, aby zabezpieczyć Polaków przed złym kursem" - mówił dziennikarzom Napieralski po spotkaniu z szefem rządu.
Lider Sojuszu wyraził nadzieję, że w sprawie waluty euro nie będzie sporów i ważny będzie interes narodowy, a - zdaniem Napieralskiego - interes narodowy i racja stanu to "szybkie i bardzo dobrze przygotowane wejście do strefy euro".
Pytany o zmianę konstytucji w związku z przyjęciem euro, Napieralski powiedział, że jest to zmiana "oczywista i potrzebna". "W tej sprawie rozmawialiśmy bardzo rzeczowo i wierzymy głęboko, że dojdzie do zmiany konstytucji" - dodał polityk SLD.
"Powinniśmy mówić o rozsądnej dacie i szybkim rozpoczęciu prac. Dzisiaj są potrzebne dwa elementy - rozsądna data i dobry kurs. Chcielibyśmy, aby data zaproponowana przez premiera była datą realną. Czy tak będzie? Zobaczymy" - powiedział Napieralski pytany, czy realne jest wprowadzenie euro w Polsce w 2012 roku.
"Data - czy to będzie 1 stycznia, czy 1 czerwca - jest sprawą drugorzędną. Ważne, aby przeprowadzić całą procedurę" - dodał.
Dopytywany z kolei o referendum w sprawie daty przystąpienia do strefy euro, Napieralski mówił, że "referendum w sprawie euro już się odbyło", wtedy, gdy Polacy decydowali w referendum o wejściu Polski do Unii Europejskiej.
"Polacy w 2003 roku odpowiedzieli +tak+" - przypomniał.
Napieralski wyraził zadowolenie, że szef rządu przeprowadził konsultacje z klubami w sprawie wprowadzenia europejskiej waluty. (PAP)
ajg/ ura/ mag/ mak/ asa/