Trwa ładowanie...

Sprzedałeś dom lub mieszkanie? Nie zapomnij o podatku

Urząd skarbowy, który lubi przypomnieć sobie o niespłaconej należności tuż przed 5-letnim terminem.

Sprzedałeś dom lub mieszkanie? Nie zapomnij o podatkuŹródło: WP.PL, fot: manfredxy/iStockphoto
dr8ccwi
dr8ccwi

W wielu przypadkach podatek dochodowy m. in. z tytułu uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości kupionej lub wybudowanej przed upływem 5 lat od daty jej sprzedaży - należy przelać na konto skarbówki. Jednak duża część podatników o tym zapomina.

Niestety taką sytuację na pewno zauważy urząd skarbowy, który lubi przypomnieć sobie o niespłaconej należności tuż przed pięcioletnim terminem przedawnienia zobowiązania podatkowego. Dlatego jeżeli ubiegłym roku podatnik sprzedał dom, grunt lub mieszkanie - prawdopodobnie musi uwzględnić je w deklaracji podatkowej.

W prosty sposób można to zrobić za pomocą darmowego programu PIT pro 2014
od Podatnik.info. Intuicyjne menu oraz system podpowiedzi pozwoli szybko i łatwo przejść użytkownikowi przez kolejne etapy rozliczenia. Bez konieczności wychodzenia z domu i stania w kolejkach w urzędzie skarbowym lub na poczcie.

dr8ccwi

Kiedy trzeba wypełnić zeznanie PIT-39?

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podlega odpłatne zbycie, jeśli nie następuje w ramach wykonywania działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem 5 lat – licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło kupno lub wybudowanie:

- nieruchomości albo ich części oraz udziału w nieruchomości,
- spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
- prawa wieczystego użytkowania gruntów.

Kiedy upływa termin 5 lat?

Wspominany wyżej okres 5 lat zobowiązania podatkowego liczy się od końca roku kalendarzowego, w którym zbywana nieruchomość została przez podatnika zakupiona.

dr8ccwi

Przykład

Jeśli Pan Jan nabył nieruchomość w lutym 2009 r., to okres 5 lat zaczynamy liczyć od stycznia przyszłego roku - czyli od stycznia 2010 r. W takim przypadku okres przedawnienia zacznie więc obowiązywać po upływie 31 grudnia 2014 r.

Uwaga!

Jednocześnie należy pamiętać, że sprzedaż w 2014 r. nieruchomości, która została zakupiona przed 1 stycznia 2009 roku, nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

dr8ccwi

Źródło: Ministerstwo Finansów

19 proc. stawka podatku

PIT z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, przed upływem 5 lat od daty jej nabycia w wysokości 19 proc. osiągniętego dochodu, należy zapłacić do 30 kwietnia 2015 r. Podatek dochodowy to różnica pomiędzy przychodem ze sprzedaży, a kosztami jego uzyskania.

Dodatkowo różnica może zostać powiększona o sumę odpisów amortyzacyjnych dokonanych od zbywanych nieruchomości lub praw majątkowych do niej. W tym celu do końca kwietnia bieżącego roku należy wypełnić zeznanie PIT-39.

dr8ccwi
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dr8ccwi