Trwa ładowanie...

Sprzedaż ogródka, altany czy drzew bez PIT

Kolejna dobra wiadomość dla działkowców. Jeśli sprzedadzą altankę i drzewa oraz nasadzenia po upływie pół roku od postawienia czy zasadzenia, nie będą musieli płacić od tego podatku dochodowego.

Sprzedaż ogródka, altany czy drzew bez PITŹródło: PAP
d4mkpzm
d4mkpzm

Korzystny wyrok w sprawie wydał Najwyższy Sąd Administracyjny, o czym informowaliśmy w finansach WP. Teraz potwierdziła taką interpretację Krajowa Informacja Skarbowa.

Jak przypomina "Dziennik Gazeta Prawna", wcześniej na temat konieczności rozliczenia się z PIT wypowiadały się sądy wojewódzkie. Ale i tu orzeczenia bywały sprzeczne. Raz sąd orzekał na korzyść działkowca, raz fiskusa.

Przeczytaj również o krach, jakie grożą działkowcom. Zobacz, za jakie przewinienia można dostać grzywnę.

d4mkpzm

Jedyna ulga na jaką godziła się dotąd skarbówka, to pomniejszenie przychodu ze sprzedaży o koszty jego uzyskania. Działkowiec może zrobić to, jeśli ma udokumentowane wydatki na nasadzenia, altankę i inne obiekty, które sprzedaje.

Najnowsza interpretacja przepisów dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej potwierdza, że jeśli sprzedaż działki nastąpiła po upływie pół roku od je kupna (licząc od końca miesiąca), działkowiec nie musi płacić podatku PIT.

Jak tłumaczy DGP, ustawa o rodzinnych ogródkach działkowych ma pierwszeństwo przed zastosowaniem przepisów kodeksu cywilnego. W związku z tym nasadzenia, urządzenia oraz obiekty znajdujące się na działce, stanowią własność działkowca.

- Ustawodawca wyraźnie rozgraniczył prawo do działki i jego charakter od prawa własności nasadzeń, obiektów i urządzeń wykonanych lub nabytych ze środków działkowca – precyzuje dyrektor KIS cytowany przez "Dziennik".

W związku z tym, wynagrodzenie z tytułu ich sprzedaży, jest przychodem ze zbycia rzeczy, a nie praw. Tak więc nie podlega PIT.

Działkowiec będzie musiał zapłacić PIT od nasadzeń, altan i budowli na działkach tylko wtedy, gdy sprzeda je przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło wybudowanie bądź zasadzenie.

Podatek odzyskają również osoby, której już rozliczyły sprzedaż ogródka działkowego z fiskusem.

d4mkpzm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mkpzm