Trwa ładowanie...

Stacje paliw bez alkoholu

Grupa senatorów z PiS, PSL i PO przygotowuje zmiany w ustawie o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi. Mają one polegać między innymi na zakazaniu sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych, stadionach, kąpieliskach i pływalniach oraz zakładach opieki zdrowotnej. Projekt jest już po pierwszym czytaniu.

Stacje paliw bez alkoholuŹródło: Orlen
d3lbxsx
d3lbxsx

Senatorowie chcą w ten sposób ograniczyć spożycie alkoholu przez kierowców. Sęk w tym, że eksperci wskazują, że nie musi to wcale przynieść spodziewanego efektu. Stracą natomiast przedsiębiorcy; jak szacuje "Dziennik Gazeta Prawna", sprzedaż alkoholu to nawet 50 proc. przychodów sklepów, działających przy stacjach paliw.

Eksperci wskazują, że równie kłopotliwe może okazać się wprowadzenie i egzekwowanie zakazu sprzedaży alkoholu na stadionach, zwłaszcza w kontekście zbliżających się piłkarskich mistrzostw Europy w piłce nożnej, oraz na plażach i kąpieliskach.

To nie koniec zmian; gros z nich dotyczy bowiem wprowadzenia znacznych ograniczeń reklam alkoholu. Projekt nowelizacji ustawy wprowadza zmiany, zakładające wydłużenie czasu, w którym obowiązywać ma zakaz emisji reklam piwa do godziny 23.00 (obecnie jest to 6-20). "Zakaz, o którym mowa w projekcie ustawy, byłby więc powrotem do kształtu ustawy, który obowiązywał przed 12 września 2002 r." - przyznają senatorowie. Powrót do uprzedniego stanu prawnego tłumaczą troską o zdrowie publiczne, a w szczególności o zdrowie osób małoletnich. Ten zapis - jak wylicza "Dziennik Gazeta Prawna" - wart jest 220 mln zł. O tyle bowiem spadną wpływy z reklam nadawców telewizyjnych.

Projekt zmian zakłada też wprowadzenie zakazu reklamy piwa w internecie na stronach adresowanych do małoletnich odbiorców, w komunikatorach elektronicznych oraz na portalach społecznościowych.

d3lbxsx

"Internet jest jednym ze środków przekazu, który cieszy się wyjątkową popularnością wśród młodych odbiorców. Pomimo to w obowiązującym prawodawstwie prowadzenie reklamy i promocji za jego pośrednictwem nie spotykało się z żadnymi ograniczeniami" - argumentują autorzy projektu zmian.

Senatorowie proponują również wprowadzenie zakazu reklamy i promocji piwa na słupach i tablicach reklamowych. Obecnie taka reklama lub promocja jest dozwolona, jeżeli 20% powierzchni reklamy zajmują widoczne i czytelne napisy informujące o szkodliwości spożycia alkoholu i zakazie sprzedaży alkoholu małoletnim.

W projekcie nowelizacji zapisano również znaczne zwiększenie kar za złamanie zakazów. Górną granicę grzywny proponuje się podwyższyć do miliona złotych (obecnie 500 tys. zł).

"W przeszłości dopuszczano się łamania zakazu reklamy (pośredniej i bezpośredniej) lub usiłowano jego obejścia w szczególności ze względu na relatywnie niskie sankcje jakie grożą za złamanie zakazu, przy jednoczesnych zyskach, które przewyższają wartość potencjalnej grzywny" (pisownia oryginalna - przyp. WP) - przypominają senatorowie.

d3lbxsx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3lbxsx