Trwa ładowanie...

Staż pracy a wynagrodzenie

Największe płace otrzymywały osoby które przepracowały 11-15 lat. Kobiety z takim stażem pracy otrzymywały 4 450 zł, podczas gdy mężczyźni zarabiali 5 700 zł brutto - wynika z Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń przeprowadzonego przez Sedlak & Sedlak.

Share
Staż pracy a wynagrodzenie
Źródło: © Sergey Nivens - Fotolia.com
d4kvbp9

Jak łatwo zauważyć na wykresie 2. wynagrodzenia na najniższym szczeblu nie różniły się od siebie znacząco u osób z różnym stażem pracy. Pracownicy szeregowi ze stażem 16-20 lat zarabiali 2 706 zł, natomiast ci, którzy nie przepracowali jeszcze roku zarabiali zaledwie 506 zł mniej.

W grupie specjalistów pracownicy z wyższym stażem zarabiali generalnie więcej niż początkujący. Najwyższe płace specjaliści otrzymywali po przepracowaniu 11-15 lat. Jest to o 1 700 więcej od nowicjuszy. Mniej zarabiali również specjaliści, których staż pracy był większy niż 16 lat.

W przypadku kierowników różnica pomiędzy początkującymi a osobami doświadczonymi sięga już 4 000 zł. Najwyższe wynagrodzenie w tej grupie otrzymywały osoby ze stażem 11-15 lat.

d4kvbp9

Co zrozumiałe, największe różnice widoczne są na najwyższym szczeblu. Dyrektorzy z najmniejszym doświadczeniem zarabiali mniej niż doświadczeni specjaliści czy kierownicy (4 100 zł). Jednak przedstawiciele najwyższego szczebla z doświadczeniem zarabiali nawet 14 200 zł (osoby ze stażem 16-20 lat).

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d4kvbp9

W których miastach zarabia się więcej?

Na wykresie 3. przedstawiono, jakie wynagrodzenia otrzymywały osoby z różnym stażem w wybranych miastach. Jak widać zdecydowanie najniższe płace otrzymywali mieszkańcy Łodzi – niezależnie od długości zatrudnienia. W tym mieście najmniejsza była też rozpiętość pomiędzy najwyższymi a najniższymi płacami. Osoby pracujące rok lub krócej zarabiały 2 500 zł, natomiast 4 500 zł otrzymywali zatrudnieni od 11 do 15 lat.

We Wrocławiu i Krakowie wynagrodzenia były bardziej do siebie zbliżone. W obu miastach najwięcej zarabiały osoby pracujące 11-15 lat - po 6 000 zł.

Wynagrodzenia w wybranych branżach

W omawianych branżach najwyższe wynagrodzenia otrzymywali pracownicy, którzy przepracowali 9-20 lat. Szczegółowe dane przedstawiono w tabeli 1. Warto podkreślić, że w odróżnieniu od innych branż w administracji publicznej najwyższe płace otrzymywali pracownicy najstarsi stażem (3 500 zł).

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d4kvbp9

Jak to wygląda na wybranych stanowiskach?

Jeżeli przyjrzymy się wynagrodzeniom na wybranych stanowiskach zauważymy, że wynagrodzenie do pewnego momentu rosło wraz ze stażem pracy. Najwięcej zarabiały osoby pracujące 11-15 lat (kierownicy projektów, przedstawiciele handlowi)
, a w przypadku sprzedawców/kasjerów oraz technologów produkcji było to 9-10 lat. Tylko magazynierzy z najwyższym stażem (powyżej 16 lat) zarabiali więcej od mniej doświadczonych.

Adam Wrona
Sedlak & Sedlak
wynagrodzenia.pl

]( http://www.wynagrodzenia.pl/obw.php/p.76 )

d4kvbp9

Podziel się opinią

Share
d4kvbp9
d4kvbp9