Trwa ładowanie...
d1qtwjq

Stopy bez zmian, ale kredyty tanieją

Zgodnie z oczekiwaniami, Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła stóp procentowych. Pozostaną więc one na historycznie najniższych poziomach.

Share
d1qtwjq

Już od pół roku trzymiesięczny WIBOR (wskaźnik, który jest podstawą wysokości oprocentowania m.in. kredytów hipotecznych) oscyluje w okolicach 3,8-3,9 proc., ostatni raz tak długi okres stabilizacji (a nawet dłuższy – trwał trzy kwartały) tego wskaźnika mieliśmy od połowy 2006 roku.

W rezultacie raty kredytów hipotecznych zaciągniętych w złotych nie powinny w najbliższych miesiącach podlegać większym wahaniom. Rata 30-letniego kredytu z marżą 1 pkt proc. wynosi 528 zł na każde 100 tys. zł kredytu i różni się w zależności od wysokości marży.

Co innego kredyty nowo udzielane. Od ponad roku postępuje liberalizacja rynku hipotek, kolejne banki obniżają marże, prowizje i wymagania dotyczące wkładu własnego. W efekcie średnia marża kredytu z 25-proc. wkładem własnym spadła od wakacji z 2 do 1,8 pkt proc. Oczekujemy, że do końca roku kilka kolejnych banków obniży marże kredytów złotowych i w efekcie średnia marża może spaść nawet do 1,7.

Decyzja RPP jest neutralna dla posiadaczy lokat i obligacji skarbowych. Zamiast podnosić oprocentowanie banki wolą wabić klienta inaczej: wprowadzają lokaty (bądź konta oszczędnościowe) z jednodniową kapitalizacją, co pozwala na omijanie podatku Belki. Bank nie musi więcej płacić klientom, a ci i tak mają korzystniejszą ofertę, kosztem fiskusa.

d1qtwjq

Brak zmiany stopy lombardowej (pozostaje na poziomie 5 proc.) oznacza niezmienioną wysokość maksymalnego oprocentowania pożyczek. Zgodnie z ustawą antylichwiarską bank nie może pobierać więcej odsetek niż 20 proc. w skali roku. Do takiego pułapu kredyty hipoteczne oczywiście nie dochodzą, dotyczy on pożyczek gotówkowych oraz zadłużenia na kartach kredytowych.

Dzisiejsza decyzja Rady jest zgodna z oczekiwaniami rynku i oznacza, że stopa referencyjna NBP nadal będzie wynosić 3,50 proc., stopa lombardowa 5,00 proc., depozytowa 2,00 proc., redyskonta weksli 3,75 proc., a dyskonta weksli 4,00 proc.

Marcin Krasoń
Open Finance

d1qtwjq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1qtwjq
d1qtwjq