Trwa ładowanie...

Stopy procentowe EBC. Bank nie zmienił założeń polityki pieniężnej

Europejski Bank Centralny potwierdził, że w ramach prowadzonej polityki pieniężnej nadal prowadzi skup aktywów o wartości 80 mld euro miesięcznie.

Share
Stopy procentowe EBC. Bank nie zmienił założeń polityki pieniężnej
Fot: Shutterstock/Lisa S.
dto1nz5

Stopy procentowe w strefie euro pozostały bez zmian. Taką informację podał w czwartek Europejski Bank Centralny. Instytucja również nadal będzie skupować aktywa o wartości 80 mld euro miesięcznie. Informacje te przyczyniły się do natychmiastowej zmiany kursu wspólnotowej waluty.

Główna stopa operacji refinansowych w EBC nadal wynosi 0 procent, a koszt kredytu udzielanego w banku centralnym wynosi 0,25 procent. W przypadku stopy depozytowej - pozostaje ona ujemna, a jej wartość wynosi -0,4 proc. Oznacza to, że banki muszą dopłacać EBC za możliwość przechowania pieniędzy. Ma to skłonić instytucje finansowe do bardziej aktywnej akcji kredytowej, co w konsekwencji powinno się przełożyć na szybszy wzrost gospodarczy.

Europejski Bank Centralny potwierdził również, że w ramach prowadzonej polityki pieniężnej nadal będzie skupował aktywa o wartości 80 mld euro miesięcznie. Według najnowszych informacji działania te mają trwać do końca marca 2017 roku. Bank zastrzegł jednak, że termin ten może zostać przedłużony, w sytuacji braku symptomów powrotu inflacji w okolice celu, wyznaczonego na poziomie 2 proc. Według szacunkowych danych, wzrost cen w strefie euro wyniósł w sierpniu 0,2 procent rok do roku.

dto1nz5

Takiej decyzji spodziewał się Bartosz Sawicki, analityk TMS Brokers. - Trudno liczyć, że dojdzie do wyraźnej zmiany kształtu polityki. Oczekujemy utrzymania stopy depozytowej i programu QE bez zmian. W ostatnich tygodniach bank nie otrzymał solidnych podstaw do ekspansji monetarnej - stwierdził analityk.

EBC ostatni raz obniżył stopy procentowe i zwiększył program skupu aktywów w marcu. Wówczas główną stopę procentową oraz stopę kredytu w EBC obniżono o 5 punktów bazowych, co oznacza, że wcześniej miały one wartość odpowiednio 0,05 proc. i 0,3 proc. Mocniej została obniżona stopa depozytowa, której wcześniejsza wartość wynosiła -0,3 proc.

W marcu EBC do puli skupowanych aktywów dołączył również obligacje przedsiębiorstw o ratingu inwestycyjnym denominowane w euro. Wtedy także podniósł skalę prowadzonych zakupów z 60 na 80 mld euro miesięcznie. Pierwszą decyzję o skupie EBC podjął na początku 2015 roku. Wówczas planowano, że potrwa to tylko do września tego roku. Decyzję o jego przedłużeniu podjęto na posiedzeniu w grudniu 2015 r.

Reakcja rynku

Po ogłoszeniu decyzji notowania euro gwałtownie wzrosły. Kurs głównej pary walutowej (EUR/USD) wzrósł - za jedno euro płaci się 1,13 dolara. W Polsce za euro trzeba zapłacić 4,31 zł.

dto1nz5

Notowania euro w czwartek

Oprócz decyzji dotyczącej stóp procentowych oraz programu skupu aktywów, Europejski Bank Centralny opublikował prognozy makroekonomiczne dla strefy euro. Według instytucji wzrost PKB w tym roku wyniesie 1,7 procent. Z kolei w 2017 i 2018 roku ma on wynieść 1,6 procent. To nieco mniej w porównaniu z poprzednią projekcją EBC. W przypadku inflacji, bank spodziewa się wzrostu cen na poziomie 0,2 procent w tym roku.

dto1nz5

Podziel się opinią

Share
dto1nz5
dto1nz5