Trwa ładowanie...

Strauss-Kahn zrezygnował

Międzynarodowy Fundusz Walutowy (MFW) poinformował, że oskarżony w USA o przestępstwa seksualne Dominique Strauss-Kahn zrezygnował z funkcji dyrektora zarządzającego tej organizacji - podała agencja Reutera.

Strauss-Kahn zrezygnowałŹródło: AFP
d15b7yx
d15b7yx

Oskarżony o próbę gwałtu i aresztowany w Nowym Jorku Dominique Strauss-Kahn zrezygnował w czwartek z funkcji dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW). W liście wysłanym do zarządu MFW Francuz zapewnił, że jest niewinny.

"Dominique Strauss-Kahn poinformował dziś zarząd Międzynarodowego Funduszu Walutowego o swoim zamiarze rezygnacji ze stanowiska dyrektora ze skutkiem natychmiastowym" - napisano w oświadczeniu MFW wydanym w Waszyngtonie tuż po północy czasu miejscowego (godz. 6 czasu polskiego).

MFW ujawnił list, w którym Strauss-Kahn wyjaśnia powody dymisji. "Z największą przykrością czuję się dziś zmuszony przedstawić zarządowi swoją rezygnację ze stanowiska dyrektora MFW" - napisał francuski ekonomista i polityk.

"Pragnę powiedzieć, że zaprzeczam z największa możliwą stanowczością wszelkim oskarżeniom wysuniętym przeciwko mnie. Pragnę chronić instytucję, której służyłem z honorem i poświęceniem, a zwłaszcza pragnę poświęcić wszystkie moje siły, mój czas i moją energię, aby udowodnić, że jestem niewinny" - czytamy w liście.

d15b7yx

Strauss-Kahn objął stanowisko szefa MFW w listopadzie 2007 roku na pięcioletnią kadencję. Fundusz poinformował, że pełniącym obowiązki dyrektora zarządzającego pozostaje John Lipsky, pierwszy wicedyrektor zarządzający MFW, oraz że w najbliższej przyszłości organizacja poinformuje o przebiegu procesu wyboru nowego szefa.

Strauss-Kahn został zatrzymany w nocy z soboty na niedzielę czasu polskiego na lotnisku w Nowym Jorku tuż przed odlotem do Paryża. Jeszcze w niedzielę postawiono mu zarzuty usiłowania zgwałcenia pochodzącej z Gwinei hotelowej pokojówki, przemocy seksualnej wobec niej oraz bezprawnego uwięzienia. Amerykański sąd nie zdecydował się wypuścić go za kaucją w wysokości 1 mln dolarów i Strauss-Kahn pozostaje w areszcie. Grozi mu do 25 lat więzienia. Kolejne przesłuchanie Francuza w sądzie odbędzie się w piątek.

d15b7yx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d15b7yx