Trwa ładowanie...

Straż miejska zostanie

Nie będzie referendum w sprawie likwidacji straży miejskiej

Share
Straż miejska zostanie
dfk945l

Komisja uznała, że głosowanie nie może się odbyć m.in. ze względu na zbyt małą liczbę prawidłowych podpisów pod złożonym w tej sprawie wnioskiem. W czwartek po południu radni przyjęli rekomendację komisji i jednogłośnie odrzucili wniosek o zorganizowanie lokalnego referendum.

Głosowania w sprawie likwidacji Straży Miejskiej w Rybniku chciał Kongres Nowej Prawicy. Przedstawiciele tego ugrupowania uważają, że instytucja jest zbyt droga i nieefektywna. Wniosek wraz z podpisami został złożony 10 sierpnia.

Miejska komisja, która badała poprawność wniosku, uznała że nie spełnia on wymogów i zawiera uchybienia, których nie można usunąć. Chodziło przede wszystkim o ilość złożonych podpisów.

dfk945l

Referendum lokalne przeprowadza się na wniosek co najmniej 10 proc. uprawnionych do głosowania, w tym przypadku 11 tys. 139 osób. Choć wnioskodawcy złożyli 12 tys. 60 podpisów, komisja uznała, że 2 tys. 483 z nich nie spełnia wymogów. Chodziło np. o wadliwe numery PESEL i błędy w adresach. 112 mieszkańców wielokrotnie udzieliło poparcia, nawet trzykrotnie. Po weryfikacji podpisów komisja uznała, że prawidłowych jest tylko 9 tys. 577 z nich.

Na podstawie tych ustaleń komisja ostatecznie zarekomendowała Radzie Miasta Rybnika odrzucenie wniosku o referendum. W czwartek radni zgodzili się z tym bez głosu sprzeciwu. Na razie nie wiadomo, czy wnioskodawcy będą chcieli ponownie zebrać podpisy i powtórzyć swój wniosek.

(Nap)

dfk945l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfk945l
dfk945l