Symboliczne wpływy do OFE
W maju napływ środków na konta emerytalne prowadzone przez OFE przybrał iście symboliczne rozmiary, bo jedynie tak można określić kwotę 76 mln PLN nadwyżki wpłat nad umorzeniami.
Napływ środków do funduszy emerytalnych
maj 2005
W maju napływ środków na konta emerytalne prowadzone przez OFE przybrał iście symboliczne rozmiary, bo jedynie tak można określić kwotę 76 mln PLN nadwyżki wpłat nad umorzeniami.
Należy jednak pamiętać o tym, że w maju mieliśmy do czynienia z kolejną, drugą już w tym roku sesją transferową, której rozliczenie prowadzi do zaburzeń parametru salda wpłat i umorzeń. W ostatni czwartek maja z aktywów netto poszczególnych funduszy emerytalnych zostały bowiem odjęte kwoty związane z rozliczeniem ujemnych przepływów, których wartość szacujemy na nieco ponad 500 mln PLN. Zatem raportowane w końcu miesiąca przez fundusze aktywa netto były niższe o taką właśnie kwotę, a środki te "powróciły" do aktywów netto już pierwszego dnia roboczego czerwca, w wyniku czego zanotowaliśmy wówczas skokowy wzrost ich wartości.
Warto jednak nadmienić, że nawet uwzględnienie tego faktu prowadzi do konkluzji o bardzo słabej postwie ZUS w kwestii majowych przelewów. Według opublikowanych w ciągu miesiąca informacji ZUS przekazał funduszom nieco ponad 500 mln PLN w gotówce oraz 88 mln PLN w obligacjach. To prawie dwukrotnie mniej niż przed miesiącem, gdy napływ środków z zakładu ubezpieczeń pozwolił wyrównać straty powstałe w wyniku spadku cen instrumentów znajdujących się w portfelach OFE. Jednak gdy spojrzymy na dane z analogicznego okresu ubiegłego roku wówczas okaże się, że ten skromny przelew był i tak o ponad 40% wyższy niż w maju 2004 a dane z pięciu miesięcy tego roku wykazują dodatnią dynamikę przekraczającą +50% głównie za sprawą przelewów z marca (ponad 2 mld PLN). Łącznie ZUS w tym roku przesłał 5,37 mld PLN, z czego wypłaty gotówkowe stanowiły 4,96 mld PLN, czyli 92% całości.
Tym razem po stronie przyszłych emerytów stanęła również dobra koniunktura, z jaką mieliśmy do czynienia zarówno na warszawskiej giełdzie jak i na rynku papierów skarbowych. Nominalnie niskim przelewom z ZUS oraz ujemnym przepływom z rozliczenia sesji transferowej towarzyszył pokaźny zysk wypracowany przez zarządzających w maju. Według naszych obliczeń, kilkuprocentowe wzrosty głównych giełdowych indeksów oraz ponad 1,3% wzrostu indeksu rynku obligacji skarbowych pozwoliły wypracować funduszom emerytalnym średni wzrost wartości jednostki rozrachunkowej o +1,83%. A to oznacza, że zarządzający zdołali wypracować w procesie zarządzania zyski przekraczające +1,3 mld PLN. To głownie dzięki nim w maju mogliśmy obserwować wzrost wartości aktywów netto zgromadzonych w 15 funduszach.
Analizy Online Sp. z o.o.
Pełna wersja raportu dostępna w formacie src="http://i.wp.pl/a/i/emerytury/pdf.gif"/>