System identyfikujący połączenia alarmowe będzie kosztował 12 mln zł
Do Urzędu Komunikacji Elektronicznej (UKE)
wpłynęły cztery oferty od firm i konsorcjów w przetargu na budowę
systemu identyfikującego miejsca, z których wykonano połączenia na
numery alarmowe. Wartość projektu to ponad 12 mln zł -
poinformował wiceprezes UKE Krzysztof Dyl.
_ Przeanalizujemy oferty i wybierzemy jedną z nich. Prawdopodobnie w wakacje podpiszemy umowę z jedną z firm lub konsorcjów. Myślę, że system powstanie w przyszłym roku _ - dodał Dyl.
Jak powiedział, projekt będzie w 85 proc. finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka, a w 15 proc. ze środków własnych.
Firmy i konsorcja, które złożyły oferty, to: COMARCH (lider konsorcjum) i P.I.W.CAMCO, Asseco Poland, T4B i Qumak-Sekom oraz WASKO (lider konsorcjum), Nowoczesne Technologie Informatyczne S.A., BETACOM i ERNST&YOUNG Business Advisory.
Tzw. Platforma Lokalizacyjno-Informacyjna Centralnej Bazy Danych to system, który w przypadku telefonu stacjonarnego zlokalizuje adres, a przy połączeniu z telefonu komórkowego przekaże dane geograficzne miejsca, z którego wykonywane jest połączenie.
_ W momencie nawiązania połączenia lub kilka sekund później system wyświetli mapę cyfrową ze wskazanym miejscem, z którego jest wykonywane. Szybkość identyfikacji będzie zależała od tego, jak szybko operatorzy telefoniczni będą przekazywali dane o połączeniu _ - wyjaśnił wiceprezes Dyl.
System ma być jednocześnie centralną bazą numerów przeniesionych. Dzięki niej UKE chce skrócić czas przenoszenia numerów z jednej sieci do innej.
W czerwcu 2008 r. UKE poinformował, że do Urzędu wpłynęło 10 ofert od firm i konsorcjów w przetargu na budowę systemu identyfikującego miejsca, z których wykonano połączenie na numery alarmowe.
Wśród firm, które zgłosiły się wtedy do udziału w przetargu, były m.in.: S&T Services Polska, Comarch, Alcatel-Lucent Polska, ABG, IBM Polska, Qumak-Sekom, Sygnity, Outbox, Wola Info i Wasko.
Przetarg UKE zorganizował w ramach tzw. dialogu konkurencyjnego. Jak wyjaśnił Dyl, UKE spośród oferentów wybrał 10 firm i konsorcjów, które przeszły do "finału". "Ten tryb stosuje się wtedy, kiedy zamawiający ma nie do końca sprecyzowanego oczekiwania co do systemu. Następnie zaprasza firmy do udziału w przedsięwzięciu. Potem w wyniku rozmów, dialogu z nimi tworzy się specyfikację zamówienia publicznego. W odpowiedzi na nią spośród 10 firm i konsorcjów cztery złożyły oferty" - wyjaśnił Dyl.