Trwa ładowanie...

Szczurek: chcemy przedłużenia dostępu do linii kredytowej z MFW

Ministerstwo Finansów chce przedłużyć o kolejne dwa lata dostęp do tzw. Elastycznej Linii Kredytowej z Międzynarodowego Funduszu Walutowego (MFW) - poinformował dziennikarzy minister finansów Mateusz Szczurek.

Share
Szczurek: chcemy przedłużenia dostępu do linii kredytowej z MFW
Źródło: AFP
d21hnvc

- Chcielibyśmy przedłużyć dostęp do Elastycznej Linii Kredytowej (Flexible Credit Line - FCL) na następne dwa lata, licząc od stycznia 2015 r. - powiedział Szczurek. Nie ujawnił, czy Polska będzie ubiegać się o linię w obecnej wysokości, czyli 22 mld SDR, co odpowiada równowartości ok. 33,9 mld dolarów.

W styczniu br. Rada Wykonawcza Międzynarodowego Funduszu Walutowego potwierdziła, że polska gospodarka jest stabilna oraz ma silne fundamenty. Ocena ta była związana z dokonanym przeglądem wypełniania przez Polskę kryteriów kwalifikujących do dostępu do FLC. Fundusz pozytywnie ocenił politykę makroekonomiczną Polski, co jest warunkiem kontynuacji dostępu do środków MFW.

d21hnvc

Według resortu finansów FCL odgrywa ważną rolę z punktu widzenia wzmacniania stabilności zewnętrznej Polski, potwierdza też wiarygodność naszego kraju na międzynarodowych rynkach finansowych. Tym samym zapewnia bezpieczeństwo gospodarcze państwa w warunkach utrzymującej się niepewności i zmienności na międzynarodowych rynkach finansowych.

Polska nie wykorzystuje środków w ramach utrzymywanej od maja 2009 r. linii kredytowej z MFW i - jak podkreśla MF - traktuje ją jako instrument ostrożnościowy.

d21hnvc

Podziel się opinią

Share
d21hnvc
d21hnvc