Trwa ładowanie...

Szczurek: wśród zbierających paragony fiskus rozlosuje samochody

Ministerstwo finansów planuje uruchomienie w przyszłym roku loterii paragonowej - co miesiąc wśród osób odbierających paragony ma być losowany samochód osobowy - poinformował na konferencji prasowej minister finansów Mateusz Szczurek.

Szczurek: wśród zbierających paragony fiskus rozlosuje samochodyŹródło: WP.PL, fot: Damian Wis
dnb5o7t
dnb5o7t

Według MF loteria ma zachęcić klientów do odbierania paragonów, które są dowodem na to, że usługa jest świadczona legalnie, a VAT od niej zostanie odprowadzony. Skorzysta na tym budżet państwa.

Szczurek powiedział, że Rada UE zobowiązała Polskę do przedstawienia działań, które pozwolą na ograniczenie deficytu sektora finansów publicznych w 2015 r. poniżej 3 proc. PKB. Propozycje MF zostały przesłane do Brukseli we wtorek, kiedy upływa termin ich przekazania.

Minister wskazał, że wśród zaplanowanych przez resort finansów działań znajdzie się zestaw zmian zwiększających stopień przestrzegania przepisów podatkowych oraz poprawiających efektywność administracji podatkowej w ciągu najbliższych trzech lat.

dnb5o7t

Szczurek ocenił, że Polska należy do krajów, w których podatki są niskie, w 2013 r. wpływy z nich stanowiły ok. 31 proc. PKB.

- Po części wynika to z niskich stawek podatkowych, po części z całego szeregu ulg podatkowych, ale po części również z całego szeregu przestępstw, wyłudzeń, uchylania się od obywatelskiego obowiązku płacenia podatków - powiedział minister. Jego zdaniem szara strefa zaburza konkurencję i należy z nią walczyć.

Do pierwszej grupy przygotowanych działań podatkowych minister zaliczył zmiany w funkcjonowaniu ministerstwa i administracji podatkowej oraz celnej. Obejmą one m.in. lepsze wykorzystanie pracowników, czy dociążenie urzędów kontroli skarbowej spoza Mazowsza. Wprowadzone mają być też zmiany informatyczne, które pozwolą na lepszą analizę tego, co się dzieje w podatkach i skuteczniejsze wychwytywanie nieprawidłowości.

Druga grupa działań to zmiany zmierzające do uszczelnienia systemu podatkowego. Szczurek zaliczył do nich np. wprowadzenie przygotowywanej od dawna klauzuli obejścia prawa podatkowego, zmiany dotyczące tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych, czy uszczelnienie opodatkowania dywidend.

dnb5o7t

- Ostatnia sprawa to zachęty do dobrowolnego regulowania zobowiązań finansowych wobec państwa. Tutaj jest kilka nowych rzeczy. Pierwsza to planowana przez nas loteria paragonowa (...). Druga to zmiana struktury odsetek karnych. Chodzi o to, aby większa i lepsza była zachęta do regulowania należności zobowiązań finansowych wobec państwa - powiedział minister. Dodał, że nagrody w loterii mają być atrakcyjne - główną ma być samochód - aby klient nie wstydził się prosić o paragon.

Minister poinformował, że resort planuje, by odsetki karne za zaległości podatkowe były niższe dla tych podatników, którzy samemu dokonają autokorekty deklaracji, a większe dla tych, którzy będą próbować finansować się zaległościami wobec fiskusa. Szczurek powiedział, że utworzony ma być także rejestr danych o dłużnikach podatkowych.

- Mamy biura informacji kredytowej, które służą bardzo dobrze - moim zdaniem - i przyczyniają się do bezpieczeństwa obrotu. My stworzymy rejestr, który jeszcze bardziej się do tego przyczyni, a przy okazji zachęci do regulowania zobowiązań podatkowych - wyjaśnił minister.

Według Szczurka pakiet zmian podatkowych, które mają objąć 43 różne działania powinny zwiększyć dochody budżetu w 2014 r. o ok. 1,9 mld zł i więcej w następnych latach.

dnb5o7t

Obecny na konferencji wiceminister finansów Jacek Kapica tłumaczył, że loteria paragonowa jest rozwiązaniem stosowanym w niektórych krajach UE. Zaznaczył, że w Polsce jest prowadzona akcja "Weź paragon" (w ferie zimowe i wakacje). "Chcielibyśmy promować postawę odbierania paragonów również formą premiowania, czy losowania w okresach miesięcznych nagród dla osób, które zarejestrują te paragony - głównie spośród klientów firm usługowych" - powiedział Kapica.

Dodał, że obecnie ministerstwo prowadzimy prace nad szczegółami organizacyjnymi, a loteria mogłaby ruszyć wiosną przyszłego roku. - Liczymy, że tak, jak to miało miejsce na Słowacji i w Grecji, również polscy podatnicy zwrócą uwagę, że warto odbierać paragony - powiedział.

Kapica poinformował, że zgodnie z koncepcją MF raz w miesiącu byłaby losowana nagroda główna - samochód rodzinny, a dwa razy w miesiącu atrakcyjne nagrody dodatkowe. Pula nagród miesięcznie ma wynieść ok. 100 tys. zł. - Liczymy, że to wzmocni postawy obywatelskie i tego rodzaju inwestycja z powodzeniem zwróci się poprzez masowe uczestnictwo obywateli w tym przedsięwzięciu - mówił wiceminister. Podkreślił, że paragony świadczą o odprowadzeniu podatku VAT od świadczonych usług. - Akurat w tej sferze obserwujemy znaczne nadużycia i unikanie wydawania paragonów - powiedział Kapica.

Wiceminister finansów Janusz Cichoń wyjaśnił, że zmiana dotycząca zróżnicowania odsetek karnych od zaległości podatkowych ma zachęcić do terminowego wywiązywania się z rozliczeń podatkowych. - W sytuacji, gdy podatnik sam złoży autokorektę i zrobi to w przyzwoitym terminie, bo zorientował się, że popełnił błąd, to odsetki będą niższe od dzisiejszych. Będzie to 50 proc. podstawowej stawki oprocentowania zaległości podatkowej, która dziś wynosi 10 proc. - powiedział. Wyższe odsetki nie będą dotyczyć zaległości w PIT.

dnb5o7t

Dodał, że z preferencyjną stawką będą objęte zaległości zgłoszone do 6 miesięcy od terminu złożenia deklaracji. Ci podatnicy, którzy złożą autokorektę później, będą płacić odsetki od zaległości w podstawowej wysokości. - W sytuacji, kiedy korekta nastąpi w konsekwencji uruchomienia postępowania podatkowego i uszczuplenie będzie znaczące, zastosujemy podniesione stawki oprocentowania. To będzie dwukrotność stawki podstawowej - wyjaśnił.

Jego zdaniem propozycja MF ma też zniechęcić "tych, którzy mylą się zbyt często". Cichoń wyjaśnił, że jako "znaczące uszczuplenie" będzie rozumiana zaległość przekraczająca 25 proc. należnego podatku.

Według wiceministra resort liczy, iż dzięki przygotowywanemu Centralnemu Rejestrowi Dłużników poprawi się ściągalność podatków, bowiem każdy będzie chciał mieć status "dobrego podatnika" i nie będzie chciał trafić do rejestru. - Mamy nadzieję, że przyniesie to efekt w postaci zmniejszenia zaległości podatkowych - powiedział. Dodał, że wśród pomysłów MF znajdzie się także "list ostrzegawczy", który ma informować o ryzykach związanych z oszustwami podatkowymi w określonych branżach.

Natomiast wiceminister finansów Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Agnieszka Królikowska mówiła m.in. o stosowanych przez organy kontroli skarbowej narzędziach dotyczące analizy ryzyka. Poinformowała, że służby skarbowe szybko reagują w przypadku wystąpienia oszustw w VAT oraz obserwują branże, w których takie oszustwa mogą się pojawiać.

dnb5o7t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dnb5o7t