Trwa ładowanie...

Szef koncernu Audi aresztowany

Rupert Stadler, szef producenta samochodów Audi należącego do koncernu VW został tymczasowo aresztowany.
Share
Rupert Stadler został tymczasowo aresztowany.
Rupert Stadler został tymczasowo aresztowany.Źródło: East News, Fot: AP/EAST NEWS
d3fbk3k

Stadler jest jak dotąd najwyższym rangą menedżerem VW zatrzymanym w związku z aferą spalinową. Został tymczasowo aresztowany w poniedziałek przed południem - potwierdził rzecznik koncernu Volkswagen, do którego należy Audi. Ze względu na toczące się śledztwo dalszych szczegółów nie podano. Do chwili wyjaśnienia sprawy wobec Stadlera obowiązuje zasada domniemania niewinności.

Czytaj też: USA skarżą byłego szefa VW Winterkorna. Grozi mu 25 lat więzienia

Aresztowanie ma związek z aferą spalinową w Volkswagenie. Po jej wybuchu jesienią 2015 Stadler miał otrzymać informacje, że także w jego firmie, w Ingolstadt, gdzie produkowane są Audi, manipulowano wynikami pomiarów emisji spalin. Stadler niezmiennie zaprzeczał, jakoby miał być w jakikolwiek sposób wplątany w aferę.

d3fbk3k

Zobacz też: Akcja naprawcza Volkswagena. Jak wygląda z punktu widzenia klienta

Prokuratura w Monachium potwierdziła zatrzymanie Stadlera. Jako powód podała „niebezpieczeństwo zacierania śladów czynu karnego”. W ubiegłym tygodniu monachijska prokuratura przeszukała niespodziewanie mieszkanie Stadlera. Ciąży na nim podejrzenie oszustwa i uwierzytelniania faszywych dokumentów. Przeszukane zostało mieszkanie także innego menedżera Audi.

Obok Stadlera w areszcie śledczym przebywa były szef działu rozwoju silników diesla w Audi. Został aresztowany we wrześniu 2017. Miesiąc później, po wielomiesięcznym pobycie w areszcie, został zwolniony jeden z wcześniejszych pracowników koncernu w Neckarsulm.

d3fbk3k

Zobacz też: Polscy klienci idą do sądu. Pozwy przeciwko Skodzie

Od 2009 r. Audi miał sprzedać w USA i Europie blisko 220 tys. samochodów z silnikiem diesla z manipulowanym pomiarem emisji spalin. Od końca 2015 sześciu wiodących menedżerów Audi musiało ustąpić ze stanowisk. Raz po raz były też wysuwane żądania ustąpienia Stadlera, który stoi na czele firmy od 2007 r.

Na poniedziałek po południu zaplanowane było posiedzenie Rady Nadzorczej koncernu Volkswagena. Tematem może być dalsze wyjaśnianie afery spalinowej, w tym aresztowanie Stadlera.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3fbk3k

Podziel się opinią

Share
d3fbk3k
d3fbk3k