Szef MSWiA na uroczystościach w Miednoje (komunikat)
...
01.09. Warszawa - MSWiA informuje:
2 września 2010 r. Jerzy Miller, szef MSWiA, będzie uczestniczył w uroczystościach upamiętniających 70. rocznicę zamordowania przez NKWD polskich policjantów na cmentarzu wojennym w Miednoje. Jest to także 10. rocznica otwarcia i poświęcenia Polskiego Cmentarza Wojennego w Miednoje. Hołd policjantom zamordowanym w Katyniu, Charkowie i Twerze złożą także przedstawiciele rodzin ofiar - Rodzina Policyjna 1939 r. oraz kierownictwo Komendy Głównej Policji.
Minister Jerzy Miller weźmie udział w uroczystym apelu poległych oraz mszy św. w intencji pomordowanych na Wschodzie funkcjonariuszy. Mszy, która odbędzie się na Polskim Cmentarzu Wojennym, przewodniczyć będzie ks. płk Sławomir Żarski, naczelny kapelan Policji.
Przybyłe z Polski rodziny i przedstawiciele władz państwowych złożą wieńce oraz zapalą znicze na Polskim Cmentarzu Wojennym w Miednoje.
Po południu odbędzie się spotkanie z władzami obwodu twerskiego oraz kierownictwem Memoriału Miednoje (w ramach którego funkcjonuje Polski Cmentarz Wojenny). Przy tej okazji sekretarz Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa przekaże mundur policjanta II RP.
Uroczystości związane z rocznicą odbędą się także w klasztorze w Ostaszkowie. Na miejscu uczestnicy obchodów odwiedzą miejsce kaźni polskich funkcjonariuszy, gdzie po modlitwie zostaną złożone wieńce i zapalone znicze pamięci. Na zakończenie odbędzie się spotkanie modlitewne z udziałem przedstawicieli kościołów katolickiego i prawosławnego.
Wśród polskiej delegacji są także przedstawiciele Kancelarii Prezydenta i Kancelarii Sejmu. W uroczystościach udział wezmą: Federacja Rodzin Katyńskich, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa, Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych, a także Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 i Warszawskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 oraz kapelani Policji.
Uroczystości odbywają się pod honorowym patronatem marszałka Sejmu RP.
Na cmentarzu pochowani są więźniowie z Ostaszkowa m.in.: oficerowie i podoficerowie Policji, Żandarmerii Wojskowej, Korpusu Ochrony Pogranicza oraz sędziowie, prokuratorzy, a także osadnicy wojskowi i duchowni.
Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje położony jest około 30 km od Tweru, w miejscu, gdzie w 1991 r. odnaleziono zbiorowe mogiły Polaków zamordowanych wiosną 1940 r. Na obszarze o łącznej powierzchni 1,7 ha jest 25 zbiorowych mogił, w których spoczywają szczątki ponad 6,3 tys. jeńców obozu specjalnego NKWD w Ostaszkowie. Wśród nich m.in. funkcjonariuszy Policji Państwowej i Policji Województwa Śląskiego, Straży Granicznej i Straży Więziennej, żołnierzy i oficerów Korpusu Ochrony Pogranicza i innych formacji wojskowych, pracowników administracji państwowej i wymiaru sprawiedliwości II Rzeczpospolitej, którzy po 17 września 1939 r. znaleźli się w sowieckiej niewoli. Część z pomordowanych policjantów, oficerów wojskowych i osób cywilnych spoczywa także na cmentarzach w Katyniu i Charkowie.
Polski Cmentarz Wojenny w Miednoje otwarto i poświęcono 2 września 2000 r.
UWAGA: Komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi wyłączną i pełną odpowiedzialność za jego treść.(PAP)
kom/ aja/