Trwa ładowanie...
kościół
08-02-2010 12:45

Szwedzi nauczą polskich księży oszczędzać energię

Kościoły katolickie i klasztory w Polsce będą zużywać mniej energii - taki cel chce osiągnąć protestancka organizacja Etik&Energi (Etyka i Energia). Jej ekologiczny projekt edukacyjny dofinansowała szwedzka rządowa agencja pomocowa SIDA.

Szwedzi nauczą polskich księży oszczędzać energięŹródło: Jupiterimages
d2e6ccb
d2e6ccb

- To świetna wiadomość, teraz będziemy mogli ruszyć pełną parą, bo zainteresowanie jest ogromne - powiedział PAP Jerzy (Jurek) Krzyżowski, ekspert Etik&Energi, odpowiedzialny za kontakt z Polską.

- Mamy zgłoszenia od proboszczów z diecezji rzeszowskiej, archidiecezji przemyskiej, na oszczędnościach zależy też jezuitom, franciszkanom i karmelitom - wymienia.

Krzyżowski wraz z Etik&Energi wcześniej pomagał oszczędzać energię pastorom luterańskiego Kościoła szwedzkiego. W wielu budynkach udało się zmniejszyć wydatki na prąd i ogrzewanie o 30-50 procent, a emisję dwutlenku węgla ograniczyć nawet od 50 do 80 proc.

Na pytanie czy trudno jest przenieść te doświadczenia na grunt polski, Krzyżowski odpowiada: "Księża obu wyznań świetnie się dogadują, a ekologia to krok do ekumenizmu".

d2e6ccb

Szwedzko-polska współpraca rozpoczęła się w 2009 roku, kiedy to Etik&Energi, powiązana z luterańskim Kościołem szwedzkim, podpisała porozumienie z zakonem jezuitów na południu Polski. Pierwszym pilotażowym zadaniem specjalistów od gospodarki energetycznej było przeprowadzenie analizy zużycia energii w bazylice i budynkach kościelnych w Kolegium Jezuitów w Starej Wsi w województwie podkarpackim.

Projekt edukacyjny dotyczący polskich parafii dofinansowała kwotą 300 tysięcy koron (ok. 120 tys. złotych) rządowa Szwedzka Agencja Międzynarodowej Pomocy Rozwojowej SIDA.

W marcu 2011 roku jezuici i przedstawiciele Etik&Energi planują zorganizowanie w Krakowie konferencji na temat europejskiej współpracy na rzecz przeciwdziałania globalnemu ociepleniu.

Daniel Zyśk

d2e6ccb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2e6ccb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj