Trwa ładowanie...

Szyb naftowy w Zatoce Meksykańskiej uszczelniony

Ekipy koncernu BP ostatecznie uszczelniły miejsce katastrofalnego wycieku ropy w szybie naftowym Macondo w Zatoce Meksykańskiej, uszkodzonym w wyniku eksplozji na platformie wiertniczej Deepwater Horizon 20 kwietnia.

Share
Szyb naftowy w Zatoce Meksykańskiej uszczelnionyŹródło: AFP, fot: Chris Graythen
d3hiq6v

Jak powiedział w niedzielę admirał Thad Allen, który kierował walką ze skutkami katastrofy z ramienia rządu USA, "szyb Macondo nie stanowi już zagrożenia dla Zatoki Meksykańskiej".

Prezydent Barack Obama z zadowoleniem powitał wiadomość o uszczelnieniu szybu, ale ostrzegł, że "nie będzie łatwo" teraz, gdy uwaga skupia się na odbudowie zniszczeń, jakich doświadczyła ludność obszarów dotkniętych wyciekiem ropy.

Ekipy techników z BP rozpoczęły końcową operację cementowania szybu w piątek. W niedzielę przeprowadzono testy wytrzymałości cementowej plomby, które wypadły pozytywnie. Następnie ogłoszono, że szyb jest "martwy".

d3hiq6v

Wybuch 20 kwietnia spowodował pożar i zatonięcie platformy. Zginęło 11 pracujących tam robotników. Z uszkodzonego szybu zaczęła się wydobywać ropa do wód zatoki. Wypłynęło w sumie 4,9 miliona baryłek ropy, zanim w lipcu udało się tymczasowo zatamować miejsce wycieku.

Przyczyną największej w historii USA katastrofy ekologicznej były głównie zaniedbania BP, który dzierżawił platformę i prowadził na niej prace wiertnicze. Zawiodła głowica przeciwerupcyjna i jej obudowa.

Wini się też rząd USA, który nie dopilnował, by koncern wprowadził odpowiednie zabezpieczenia.

d3hiq6v
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hiq6v
d3hiq6v