Trwa ładowanie...
prąd
01-02-2010 18:20

Tajny tranzyt prądu

Białoruś porozumiała się z Rosją w sprawie tranzytu rosyjskiej energii elektrycznej do Kaliningradu i państw nadbałtyckich. Szczegóły porozumienia zostały utajnione. Negocjacje trwały ponad miesiąc i były jednym z elementów nacisku Mińska na Moskwę podczas rozmów dotyczących ustalania warunków dostaw rosyjskiej ropy dla białoruskich petrochemii.

Tajny tranzyt prąduŹródło: Jupiterimages
d30ljqr
d30ljqr

Koncern "Biełenergo" na początku stycznia zagroził Rosjanom przerwaniem tranzytu energii elektrycznej do obwodu kaliningradzkiego oraz dla odbiorców na Litwie i Łotwie. Umowa została podpisana dopiero wtedy, gdy Mińsk i Moskwa porozumiały się w sprawie warunków dostaw ropy.

Żadna ze stron nie ujawniła szczegółów kontraktu zasłaniając się tajemnicą handlową. Eksperci niezależnego portalu Karta-97 twierdzą, że przepływ rosyjskiego prądu przez Białoruś zwiększy się w 2010 roku około 10-krotnie w stosunku do 2009 roku.

Według nich kontrakt został tak sformułowany, że Mińsk zyska dodatkowe wpływy do budżetu państwa, a rosyjskie koncerny energetyczne nie będą musiały płacić wygórowanych stawek. Opłaty tranzytowe za przepływ energii elektrycznej, gazu i ropy naftowej są jednym z głównych źródeł dochodu białoruskiego sektora energetycznego.

d30ljqr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d30ljqr