Trwa ładowanie...
bilety

Tanie latanie tylko w sieci

Szefowie LOT-u zaczęli oszczędzać. To zła wiadomość dla pasażerów, bo linie lotnicze tną siatkę połączeń, a wkrótce tanie bilety sprzedawać będą tylko w internecie...

Share
Tanie latanie tylko w sieci
Źródło: WP.PL
dk599zu

Szefowie LOT-u zaczęli oszczędzać. To zła wiadomość dla pasażerów, bo linie lotnicze tną siatkę połączeń, a wkrótce tanie bilety sprzedawać będą tylko w internecie.

Wszystko przez rekordowo drogie paliwo, które spowodowało spadek rentowności wielu połączeń obsługiwanych przez samoloty LOT-u. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy paliwo lotnicze podrożało o 100 proc. Za tonę trzeba już zapłacić 1400 dol. - najwięcej w historii. Dlatego szefowie LOT-u nie mają wyboru - żeby utrzymać się na rynku, muszą likwidować połączenia, które przynoszą straty.

dk599zu

Od początku roku zlikwidowano już cztery połączenia europejskie. Katastrofą zakończyła się próba podbicia przez LOT Dalekiego Wschodu. Tuż przed olimpiadą w Pekinie samoloty LOT-u przestały latać na promowanej od dawna trasie do Chin. Na tym nie koniec. W sezonie zimowym pod nóż menedżerów z działu finansowego spółki trafią kolejne połączenia, m.in. do Niemiec i Rosji. Tylko do 25 października samolotami największego polskiego przewoźnika można pokonać trasę z Warszawy do Hanoweru i Kaliningradu.

Na półkę odłożono również plany rozwoju połączeń krajowych. Z powodu wysokich cen paliw nic nie wyszło z pierwszego połączenia w Polsce z pominięciem stolicy, czyli na trasie Gdańsk- Kraków. Rozczarowanym pasażerom na osłodę LOT obiecuje nowe promocje i przeceny biletów. Ceny połączeń, które przetrwają cięcia, mają być tańsze nawet o kilkaset złotych od obecnie oferowanych przez LOT. _ Ograniczenie kosztów umożliwi nam zaoferowanie tańszych biletów, zwłaszcza poza sezonem letnim _ - tłumaczy Dariusz Nowak, prezes LOT-u. Ale jest jeden haczyk: tanie bilety dostępne będą tylko w wybrane dni i tylko na stronie: www.lot.com.

Takie rozwiązanie LOT przetestował już na początku sierpnia. Wtedy bilet do Kopenhagi w obie strony i ze wszystkimi opłatami można było kupić za jedyne 399 zł. _ Od września ruszamy z tego typu promocjami na stałe _ - zapowiada Nowak. Polskie Linie Lotnicze LOT chcą znacząco zwiększyć sprzedaż biletów przez internet. Dziś w sieci dystrybuują tylko 7 proc. z nich. A utrzymanie tradycyjnych agentów rocznie kosztuje spółkę ok. 100 mln zł. W cięciu kosztów szefów LOT-u wspomóc ma Tomasz Kułakowski, do niedawna jeden z czołowych menedżerów Ryanair, największych tanich linii lotniczych w Europie. Kułakowski liczy, że specjalne oferty internetowe pozwolą choć częściowo zniwelować różnicę w cenach biletów między LOT-em i tanimi przewoźnikami. Dziś bilety LOT-u są średnio pięciokrotnie droższe niż w Ryanair. Nie wiadomo jednak, czy to się uda. W ciągu ostatnich pięciu lat żadnemu z pięciu kolejnych prezesów LOT-u nie udało się znacząco obniżyć cen biletów, choć wszyscy zapowiadali, że jest to ich strategiczny cel.

Tomasz Dominiak

dk599zu

Podziel się opinią

Share
dk599zu
dk599zu