Trwa ładowanie...
deqzr7k

Ryanair

Najnowsze informacje
Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA
Źródło: Wikimedia Commons - Uznanie Autorstwa - Na tych samych warunkach CC BY-SA

Ryanair to irlandzka linia lotnicza i jeden z największych tanich przewoźników lotniczych. Sieć obsługuje 34 kraje w Europie, Azji i na Bliskim Wschodzie.

Historia

Firma Ryanair została założona w 1984 roku przez Tony'ego Ryana i jego dzieci, a rok później rozpoczęła działalność. W 1987 roku w Ryanair został zatrudniony Michael O'Leary jako doradca finansowy i podatkowy, który stwierdził, że kluczem do sukcesu firmy będą niskie ceny, szybkość podróży, brak klasy biznesowej i obsługa tylko jednego modelu samolotu.

W 2000 roku powstała strona internetowa, dająca możliwość rezerwacji biletów online. Choć początkowo nie przynosiło to dużych obrotów, z czasem coraz więcej klientów zaczęło korzystać z tej formy, co pozwoliło na obniżenie kosztów obsługi. W ciągu roku większość rezerwcji była dokonywana właśnie przez internet. Wkrótce O'Leary wprowadził nowy model biznesowy, wykorzystujący także inne możliwości uzyskiwania przychodów niż same opłaty za lot, np. za dodatkowy bagaż czy odprawę na lotnisku, a nie przez internet. Z tego powodu przewoźnik był często krytykowany.

W 2013 roku linia została uznana za najtańszą, jednak po zsumowaniu dodatkowych opłat uplasowała się dopiero na czwartym miejscu. W 2014 roku przewoźnik ogłosił nową kampanię, mającą na celu poprawę swojego wizerunku i przedstawienie się jako linie lotnicze przyjazne dla rodziny.

Ryanair na rynku polskim jest obecny od 2005 roku. Jego największym konkurentem są Easy Jet i Wizz Air, których działania są cały czas obserwowane. W 2012 roku Wizz Air przeniósł swoje loty w Warszawie z Lotniska Chopina na Lotnisko Modlin, na co Ryanair zareagował tym samym – wprowadził nowe trasy z tego miejsca, przy czym część połączeń pokrywała się z konkurencją.

W 2017 roku Ryanair został pierwszą europejską linią lotnicza, która przekroczyła 1 miliard pasażerów. W tym samym roku flota Ryanair posiadała 398 samolotów. Ryanair planuje w 2018 otworzyć w Polsce nową linię czarterową - Ryanair Sun, która będzie oferowała swoje usługi biurom podróży.

Właściciel

Dyrektorem generalnym Ryanair jest Michael O'Leary, a wiceprezesem Michael Hickey. Linia należy do Ryanair Holdings.

Działalność

Niemal cała aktualna flota składa się z Boeingów 737-800, a od 2019 roku planowana jest dostawa ponad 100 nowych samolotów Boeing 737 MAX 200. Hasła reklamowe Ryaniar brzmią „Always Getting Better” (Zawsze lepiej) i „Low Fares Made Simple” (Niskie ceny wszystko czynią prostszym). W 2017 roku 77.4% lotów Ryanair było punktualnych.

Liczba placówek

Najwięcej lotów jest obsługiwanych przez lotniska w Dublinie (będące główną siedzibą) i London Stansted. Ogólnie Ryanair ma 84 bazy, które łączą 33 kraje w Europie i Afryce Północnej. Przewoźnik obsługuje przede wszystkim mniejsze i drugorzędne lotniska, by zmniejszyć koszty. Nie omija jednak dużych lotnisk, np. w Amsterdamie, Kopenhadze, Manchesterze czy Budapeszcie.

Wartość

Wartość Ryanair Holdings w 2017 roku jest wyceniana na 19.6 miliarda dolarów. Obroty w ostatnim roku wyniosły 7,35 miliarda dolarów.

deqzr7k

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
deqzr7k
deqzr7k
deqzr7k
deqzr7k