Trwa ładowanie...
d4k9731

Tauron spodziewa się sprzedaży aktywów Vattenfalla w '11

15.12. Warszawa (PAP) - Prezes Tauronu, Dariusz Lubera, ocenia, że do sprzedaży aktywów Vattenfalla w Polsce dojdzie w przyszłym roku. Podtrzymuje, że spółka jest zainteresowana...

Share
d4k9731

15.12. Warszawa (PAP) - Prezes Tauronu, Dariusz Lubera, ocenia, że do sprzedaży aktywów Vattenfalla w Polsce dojdzie w przyszłym roku. Podtrzymuje, że spółka jest zainteresowana jedynie aktywami dystrybucyjnymi. Gdyby na sprzedaż wystawiona była cała działalność Vattenfalla łącznie z aktywami ciepłowniczymi, Tauron mógłby startować w przetargu np. z Fortum lub Dalkią.

"Podtrzymujemy nasze zainteresowanie aktywami dystrybucyjnymi Vattenfalla, będziemy startować w procesie sprzedaży. Myślę, że sprzedaż aktywów Vattenfalla odbędzie się w przyszłym roku" - powiedział na spotkaniu z dziennikarzami prezes Lubera, zaznaczając, że oficjalne rozmowy z Vattenfallem nie są prowadzone.

Prezes poinformował, że spółka nie zamierza startować w przetargu na same aktywa dystrybucyjne z partnerem branżowym, ale nie wyklucza udziału inwestora finansowego.

d4k9731

Powtórzył, że Tauron nie jest zainteresowany przejęciem elektrociepłowni Vattenfalla.

"Nie chcemy się rozwijać w kierunku rynku ciepła. Gdyby na sprzedaż wystawiona była polska działalność Vattenfalla w całości, poszukalibyśmy konsorcjanta, który kupiłby aktywa ciepłownicze. Zainteresowani są Fortum i Dalkia" - powiedział prezes.

"Myślę, że transakcja kupna aktywów finansowana byłaby długiem" - powiedział Lubera.

Wcześniej prezes Tauronu szacował wartość aktywów dystrybucyjnych Vattenfalla na 2-3 mld zł, a całą działalność koncernu w Polsce na ok. 6 mld zł.

d4k9731

"Na pewno nie będziemy przepłacać, mamy swoje analizy" - powiedział Lubera.

"Efektów restrukturyzacji na aktywach Vattenfalla się nie osiągnie, bo wszystko zostało już zrobione. Mogą być raczej przykładem dla naszej grupy" - dodał.

We wrześniu szwedzki koncern energetyczny Vattenfall zapowiedział wycofanie się z Polski oraz skoncentrowanie się na działalności na rynkach w Niemczech, Holandii i w Szwecji. Z wcześniejszych wypowiedzi prezesa szwedzkiego koncernu wynikało, że decyzji w sprawie sprzedaży polskich aktywów należących szwedzkiego koncernu można się spodziewać w ciągu dwóch-trzech lat.

Vattenfall w Polsce zajmuje się produkcją, dystrybucją i sprzedażą ciepła i energii elektrycznej. Posiada elektrociepłownie w Warszawie (Vattenfall Heat Poland) i spółkę dystrybucyjną na Górnym Śląsku (Vattenfall Distrubution Poland).(PAP)

pel/ ana/

d4k9731

Podziel się opinią

Share
d4k9731
d4k9731