Trwa ładowanie...
d3xuu5h

Tech Data rozważa zakup udziałów w ABC Dacie

Międzynarodowy dystrybutor IT, notowany na NASDAQ, może przejąć firmę z branży należącą do funduszu MCI Management. Po połączeniu przychody nowego podmiotu będą dwa razy większe niż giełdowego Actionu i przekroczą 4 mld zł.

Share
d3xuu5h

Wartość polskiego rynku IT w 2007 roku wyniosła około 24 miliardów złotych

Jeden z największych dystrybutorów sprzętu komputerowego i elektroniki na świecie Tech Data rozważa przejęcie innego dużego gracza działającego w Polsce - _ ABC Daty, firmy należącej w 80 proc. do funduszu MCI Management _ - dowiedział się "Parkiet". Gdyby doszło do połączenia tej drugiej i pierwszej firmy na polskim rynku dystrybucji IT, powstałby podmiot, którego roczne przychody przekraczałyby 4 mld zł.

Tech Data potwierdza

Ireneusz Dąbrowski, dyrektor zarządzający w Tech Data Polska, mówi wprost o zamiarach międzynarodowego dystrybutora: - _ Czy Tech Data byłaby zainteresowana przejęciem ABC Daty? Myślę, że tak. To zresztą żadna tajemnica. Nasza firma zrobiła krok w tym kierunku w 2006 r. (złożyła ofertę na Actebis, do którego należała ABC Data - przyp. red.). Już wtedy było blisko _- mówi Dąbrowski.

Zastrzega jednak, że obecnie Tech Data nie prowadzi wiążących rozmów z ABC Datą oraz że ostateczna decyzja należy do zarządu i właścicieli całej grupy. Podkreśla też, że sama wola Tech Daty nie wystarczy. - _ Do tanga trzeba dwojga _ - dodaje Dąbrowski.

d3xuu5h

MCI nie komentuje

Przedstawiciele MCI Management, który pośrednio (przez ABC Data Holding) kontroluje 80 proc. udziałów w ABC Dacie, nie potwierdzają, ale i nie zaprzeczają, że prowadzą rozmowy na temat sprzedaży ABC Daty Amerykanom.

Przypomnijmy, że zarząd MCI Management nigdy nie wykluczał, że dystrybutor IT zamiast zadebiutować na warszawskiej GPW (oferta publiczna pierwotnie była zaplanowana na IV kwartał 2008 r., harmonogram zmienił się ze względu na załamanie koniunktury giełdowej), może trafić w ręce inwestora branżowego.

Komu bardziej zależy?

- _ W kuluarach sporo się mówi o połączeniu tych firm. Nie wiadomo jednak, czy Tomasz Czechowicz, prezes MCI, dojrzał do takiej decyzji. Z tego co wiem, to Tech Dacie zależy znacznie bardziej na tej transakcji niż ABC Dacie _ - twierdzi przedstawiciel innego dystrybutora, pragnący zachować anonimowość. - _ Każda konsolidacja jest dobra, pod warunkiem że łączą się spółki o zdrowych finansach. Pytanie, czy MCI zgodzi się sprzedać swoje udziały w ABC Dacie. Moim zdaniem, funduszowi może być trudno osiągnąć obecnie cenę, którą zapłacił za akcje ABC Daty _ - mówi Piotr Janik, analityk KBC Securities. MCI wyłożyło na udziały w ABC Dacie około 47 mln euro (181,4 mln zł).

Fundusz może być jednak zmuszony do pozbycia się akcji ABC Daty ze względu na trudną sytuację finansową. W połowie listopada przedstawiciele MCI poinformowali, że fundusz nie zarobi w tym roku zapowiadanych 78,6 mln zł. Wynik stopnieje prawdopodobnie do kilkunastu milionów złotych.

d3xuu5h

Nieoficjalnie mówi się, że MCI jednak szuka inwestora dla ABC Daty. Dowiedzieliśmy się, że fundusz może prowadzić obecnie luźne rozmowy na ten temat także z firmą Ingram Micro. ABC Datą interesował się na początku roku Action. Złożył nawet ofertę. Nie została przyjęta, a giełdowa spółka zdecydowała się w końcu na przejęcie Vobisu, piątego gracza na rynku.

250 mln USD na przejęcia

Tech Data może przeznaczyć na przejęcia w Europie Środkowo-Wschodniej 250 mln USD (750 mln zł). - _ Chcemy kontynuować ekspansję w tym regionie. Jest tu kilka podmiotów zainteresowanych połączeniem z Tech Datą _- tłumaczy Dąbrowski. Dodaje, że jeśli w pierwszej kolejności Tech Data dojdzie do porozumienia z innym podmiotem, to przejęcie ABC Daty zostanie odłożone na później. Pierwszych konkretnych informacji dotyczących zamiarów Tech Daty w zakresie przejęć można spodziewać się już w I kwartale 2009 r.

Pozostali branżowi gracze nie boją się giganta, jaki powstanie na naszym rynku po połączeniu Tech Daty z ABC Datą. - _ Nie obawiamy się tego, a wręcz przeciwnie. Ucieszyłaby nas dalsza konsolidacja _ - mówi Piotr Bieliński, prezes Actionu, który po przejęciu Vobisu wskoczy na drugie miejsce w rankingu.

Tech Data i ABC Data liderami na rynku dystrybucji

Tech Data Corporation to jeden z największych dystrybutorów sprzętu IT na świecie. Jego przychody w minionym roku obrotowym, który zakończył się 31 stycznia 2008 roku, wyniosły 23,4 mld USD (około 70,2 mld zł). Zysk netto sięgnął wtedy 108,3 mln USD (325 mln zł). Spółka jest notowana na NASDAQ. Po połączeniu Tech Daty z ABC Datą w Polsce powstanie podmiot, którego roczne przychody przekroczą 4 mld zł.

d3xuu5h

Piotr Grzybowski analityk Domu Inwestycyjnego BRE Banku

Przykłady z ostatnich kilku miesięcy, czyli przejęcie przez Komputronik Karen Notebook czy ostatnie informacje o planach przejęcia Vobisu przez Action, świadczyłyby o tym, że dalsza konsolidacja na rynku dystrybucji sprzętu komputerowego jest możliwa i przejęcie ABC Daty przez Tech Datę jest realne.

Niewątpliwie powstałby wtedy największy podmiot w branży na rynku polskim.

Czy byłby dużym zagrożeniem dla pozostałych graczy? Na pewno szansą dla konkurencji będzie okres tuż po połączeniu. Proces konsolidacji dwóch tak dużych podmiotów jest skomplikowany, czasochłonny i kosztowny.

Uważam, że polscy giełdowi dystrybutorzy, tacy jak Action czy AB, nie muszą bardzo ucierpieć na dalszej konsolidacji rynku. Sami przeprowadzili, bądź są w trakcie przeprowadzania, przejęcia, więc skala ich działalności nie będzie aż tak mocno odbiegać od połączonych ABC Daty i Tech Daty.

Poza tym zobaczymy, jak zachowają się klienci tych dwóch spółek. Może być tak, że część odbiorców, którzy dotychczas kupowali produkty za pośrednictwem i Tech Daty, i ABC Daty, po ich połączeniu będą chcieli zdywersyfikować swój kanał zakupowy i zdecydują się na podpisanie umów z firmą Action czy AB.

Dariusz Wolak

Agnieszka Barteczko

Tekst z kolumny nr 3 Gazety Giełdy Parkiet

d3xuu5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xuu5h
d3xuu5h