Trwa ładowanie...
d1ockdd
Noble Securities
indeksy

Temat Grecji powraca

W ubiegłym tygodniu nie udało się dojść do porozumienia w sprawie Grecji. Dziś jest spora szansa na sukces w negocjacjach, a zapowiedzią pozytywnych informacji dla Europy może być utrzymujący się od kilku dni wzrost kursu EUR/USD.

Share
d1ockdd

Gdyby nie piątkowa sesja, to ubiegły tydzień nie należałby do udanych zwłaszcza dla posiadaczy akcji wchodzących w skład indeksu WIG20. Małe i średnie spółki zachowywały się dużo lepiej. WIG20 zyskał 0,6 proc., mWIG40 2,5 proc., a sWIG80 wzrósł o 0,9 proc. Za taki rozkład wzrostów prawdopodobnie odpowiadają inwestorzy z zagranicy, a konkretnie ich brak. Niższa aktywność to efekt długiego weekendu związanego ze Świętem Dziękczynienia w USA. W piątek nasz główny indeks w porównaniu do reszty Europy zachowywał się nienajgorzej i zakończył dzień wzrostem o 1 proc. Dla porównania francuski indeks CAC40 wzrósł o 0,9 proc., niemiecki DAX zyskał 0,9 proc. W lepszych nastrojach kończyli tydzień inwestorzy w Stanach Zjednoczonych. Indeks S&P500 wzrósł o 1,3 proc., a Nasdaq o 1,5 proc.

W tym tygodniu napłynie do nas sporo ważnych danych makroekonomicznych, które pozwolą na ocenę realnej kondycji dominujących gospodarek na świecie. Najważniejsze dane będą dotyczyć ostatecznych odczytów PKB Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Szwajcarii, Kanady i Polski. W pierwszych dniach tygodnia dowiemy się także, czy wartość zamówień na dobra trwałego użytku w USA utrzymają się na dodatnim poziomie i sprawdzimy, czy nastroje amerykańskiego konsumenta okażą się najlepsze od blisko pięciu lat, jak wskazuje prognoza indeksu Conference Board. We wtorek będziemy mieli również przyjemność wysłuchania wystąpienia szefa Fed - Bena Bernanke. W drugiej połowie tygodnia w centrum uwagi mogą znaleźć się informację o PKB z Polski i USA. Dziś kalendarz makroekonomiczny świeci pustkami, a jedynym wydarzeniem mającym wpływ na notowania będzie kolejne spotkanie ministrów finansów Strefy Euro, którego przedmiotem są rozmowy w sprawie przyznania transzy pomocy finansowej dla Grecji. O 11:00 nastąpi także odczyt
październikowych danych o sprzedaży detalicznej i stopie bezrobocia w Polsce. Prognoza zakłada wzrost dynamiki sprzedaży do 4 proc. r/r (pop. 3,1 proc.) i wzrost stopy bezrobocia do 12,5 proc. (pop. 12,4 proc.).

Dziś rano indeksy w Azji zapowiadają neutralne otwarcie. Japoński Nikkei rośnie 0,3 proc., chiński Hang Seng spada o 0,2 proc. Kontrakty na amerykański indeks S&P500 tracą 0,3 proc.

Piotr Mazierski
Noble Securities

d1ockdd

Podziel się opinią

Share
d1ockdd
d1ockdd