Test ważnego oporu technicznego - giełdowy komentarz poranny
Zgodnie z oczekiwaniami zakres: 2379 – 2384 pkt. okazał się ważnym i respektowanym przedziałem oporu. Doszło tutaj bowiem do wzrostu presji podażowej, choć skala wykreowanego ruchu korekcyjnego nie była zbyt duża.
Niemniej jednak, ukształtował się w tym rejonie lokalny punkt zwrotny. Warto w tym kontekście przypomnieć, że w analizowanym węźle cenowym grupują się projekcje układu harmonicznego ABCD, spełniającego zależność: 1.272AB = CD. Co więcej, wypada tutaj także zniesienie wewnętrzne 38.2% całego, poprzedniego impulsu spadkowego (zapoczątkowanego jeszcze we wrześniu). Analizując wykres z tej właśnie perspektywy trudno dziwić się, że podaż zdołała zaakcentować w tym rejonie swoją obecność. Należy także zwrócić uwagę na dość symptomatyczny fakt.
Jeśli porównalibyśmy długość rozwijającego się w tej chwili ruchu korekcyjnego z wcześniejszą, najdłuższą korektą, to okaże się, że te odcinki są identyczne. Występuje tutaj zatem symetria, co dodatkowo zwiększa wiarygodność węzła cenowego: 2379 – 2384 pkt. Stąd prosty wniosek, że negacja skonstruowanej w ten sposób zapory podażowej powinna okazać się istotnym czynnikiem determinującym przebieg kolejnych sesji na marcowej serii kontraktów. W moim odczuciu wzrosłoby wówczas prawdopodobieństwo wejścia rynku w następną fazę ruchu wzrostowego, z możliwością szybkiego przetestowania strefy oporu: 2416 – 2421 pkt. Problem jednak w tym, że nastroje na rynkach bazowych nie są dzisiaj najlepsze (relatywnie silne spadki w Japonii, co z kolei znajduje swoje negatywne odzwierciedlenie na kontraktach na amerykańskie indeksy). Początek środowej odsłony może zatem ułożyć się pod znakiem kontynuacji spadkowej tendencji zapoczątkowanej w trakcie końcowej fazy wczorajszej sesji.
Jeśli ten scenariusz urzeczywistniłby się, jak zwykle istotna będzie tutaj skala ruchu korekcyjnego. W moim odczuciu negatywnie należałoby zinterpretować kwestię przełamania wyeksponowanego na wykresie węzła popytowego: 2338 – 2342 pkt. (powrócę do tej kwestii w swoim pierwszym opracowaniu online, które jak zwykle będzie kontynuacją niniejszego komentarza).
Paweł Danielewicz
makler papierów wartościowych
DM BZ WBK
[ Zobacz pełną analizę
]( http://i.wp.pl/a/f/pdf/34284/biuletyn_poranny_20141230.pdf )
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |