Trwa ładowanie...
d88qq49

Toshiba wchodzi w brytyjski projekt atomowy

Japoński koncern Toshiba kupił od hiszpańskiej spółki Iberdrola za kwotę 85 mln funtów pakiet 50 proc. udziałów w projekcie atomowym NuGen. Projekt przewiduje budowę elektrowni o mocy 3,6 GW w Sellafield w północno-wschodniej Anglii.

Share
d88qq49

Projekt NuGen jest wspólnym przedsięwzięciem Iberdroli oraz francuskiego koncernu GDF Suez. Przewiduje on budowę elektrowni atomowej o mocy 3,6 GW w pobliżu istniejącego zakładu przetwarzania odpadów atomowych Sellafield.

Toshiba będzie już drugim, po Hitachi, japońskim koncernem zainteresowanym inwestowaniem w energetykę atomową w Wielkiej Brytanii. Hitachi przejęło w zeszłym roku projekt atomowy Horizon, który zakłada budowę trzech elektrowni atomowych w Wielkiej Brytanii. W tej chwili projekt jest na etapie planowania.

Iberdrola obecna jest na brytyjskim rynku od 2007 roku jako właściciel spółki Scottish Power. W ostatnim czasie hiszpański koncern skupiał się jednak przede wszystkim na sprzedaży aktywów w celu zmniejszenia zadłużenia.

Projekt NuGen jest póki co najmniej zaawansowany spośród trzech brytyjskich projektów atomowych. W październiku brytyjski rząd podpisał z francuskim koncernem EDF wstępne porozumienie w sprawie budowy pierwszej od niemal 20 lat elektrowni atomowej w tym kraju. Negocjacje z Hitachi mają rozpocząć się w przyszłym roku.

Do połowy przyszłej dekady zamkniętych może zostać aż osiem spośród dziewięciu brytyjskich elektrowni atomowych. Rząd w Londynie stara się zachęcić inwestorów do budowy nowych bloków atomowych, które mogłyby zastąpić wyłączane reaktory. Według aktualnych statystyk z elektrowni atomowych pochodzi nieco ponad 20 proc. produkowanej w Wielkiej Brytanii energii elektrycznej.

d88qq49
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d88qq49
d88qq49