TP podpisała z PTC umowę o współkorzystaniu z mobilnych sieci dostępowych

21.07. Warszawa (PAP) - Telekomunikacja Polska podpisała z Polską Telefonią Komórkową Centertel 15-letnią umowę o współkorzystaniu z mobilnych sieci dostępowych - poinformowała TP...

21.07.2011 | aktual.: 21.07.2011 18:08

21.07. Warszawa (PAP) - Telekomunikacja Polska podpisała z Polską Telefonią Komórkową Centertel 15-letnią umowę o współkorzystaniu z mobilnych sieci dostępowych - poinformowała TP w komunikacie.

"Zarząd TP szacuje, iż powyższa współpraca przyniesie korzyści, których dodatni wpływ na wolne przepływy pieniężne Grupy TP może potencjalnie sięgać łącznej kwoty ok. 1 mld zł w ciągu kolejnych 5 lat (włącznie do roku 2015), oraz trwałe oszczędności kosztowe w kolejnych latach, które mogą sięgać ok. 0,2 mld zł rocznie" - napisano w komunikacie.

Na podstawie umowy obie firmy będą odpłatnie świadczyć wzajemnie usługę dostępu polegającą w szczególności na zapewnieniu funkcji nadawania sygnału radiowego na rzecz drugiej strony, w celu obsługi ruchu generowanego przez użytkowników drugiej strony. W zależności od warunków prawnych i technicznych, współpraca będzie mogła obejmować także współkorzystanie z posiadanych częstotliwości.

Współpraca będzie realizowana w oparciu o podobną liczbę stacji bazowych posiadanych przez każdą ze stron, która do momentu pełnego jej wdrożenia (przewidywane na 2014 r.) może wynieść ok. 10.000 stacji - łącznie dla obu operatorów, przy czym każda z firm pozostanie właścicielem swoich aktywów sieciowych i częstotliwości. Dla Grupy TP oznacza to potencjał do redukcji liczby posiadanych przez siebie stacji o ok. 1.400 przy jednoczesnym zwiększaniu zasięgu i przepustowości.

Strony podpisały też umowę wspólników, regulującą zasady zarządzania utworzoną wcześniej spółką NetWorkS!, w której strony posiadają po 50 proc. udziałów i będą w tej samej proporcji finansować jej funkcjonowanie, a której przedmiotem działalności będzie zarządzanie, planowanie, obsługa, rozwój i utrzymanie sieci dostępowych stron. Strony uzyskały wcześniej zgodę Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów na powołanie tej spółki. (PAP)

pr/ ana/

Źródło artykułu:PAP
telekomunikacja polska sayytelekomunikacja
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)