Trwa ładowanie...
analiza techniczna

Trudno liczyć na przełom

Wczorajsza sesja za oceanem, choć rozpoczęła się niezbyt optymistycznie, ostatecznie zakończyła się na neutralnych poziomach. Dzisiejsze notowania na rynkach azjatyckich przebiegały pod dyktando byków, jednak w końcowej części sesji optymizm inwestorów został nieco ostudzony kolejnymi nie najlepszymi danymi z chińskiej gospodarki.

Share
Trudno liczyć na przełom
Źródło: Wikimedia Commons, Fot: Beax
dn4so4w

My jednak spróbowaliśmy wykorzystać te w sumie dobre nastroje i rozpoczęliśmy dzień od niewielkich plusów. Jednak w pierwszych minutach niedźwiedzie - chcąc pokazać, że to jednak one są stroną dominującą - szybko sprowadziły indeks naszych największych spółek pod kreskę. Byki nie dawały za wygraną i w okolicach godziny 10.00 znów byliśmy na poziomie z otwarcia notowań. Niestety sił stronie popytowej wystarczyło tylko na tyle i nie była w stanie na wyprowadzenie indeksu blue chipów na wyższe poziomy. Tę słabość znów wykorzystała podaż i po godzinie byliśmy w rejonach wczorajszego zamknięcia. W kolejnych kwadransach obie strony badały swoje możliwości i widzieliśmy pewne uspokojenie, lecz wczesnym popołudniem to znów podaż zaatakowała i szybko sprowadziła WIG20 na nowe sesyjne minima. Przez chwilę zapędy niedźwiedzi zostały powstrzymane dzięki lepszym od oczekiwań danym z amerykańskiej gospodarki. Liczba nowych wniosków o zasiłki dla bezrobotnych okazała się o 15 tysięcy niższa od prognoz, a sprzedaż
detaliczna w lutym, choć nieznacznie, ale przekroczyła oczekiwania analityków. Jednak reakcja na giełdach europejskich była dość umiarkowana po publikacji tych odczytów, więc trudno było i u nas o bardziej agresywny popyt. Udało nam się jeszcze przed otwarciem sesji za oceanem powrócić nad kreskę dzięki poprawie notowań kontraktów na amerykańskie indeksy, ale z utrzymaniem się po zielonej stronie były już problemy. Gdy początkowy optymizm, który widzieliśmy na Wall Street w pierwszych minutach sesji zaczął gasnąć niedźwiedzie znów zwietrzyły swoją szansę i szybko wylądowaliśmy na nowych minimach. I do końca już trudno było o jakąś próbę odreagowania.

Obroty osiągnęły dziś poziom nieco powyżej jednego miliarda złotych. Wzrost zanotowało 99 spółek, a spadek aż 268. WIG20 zakończył się ostatecznie spadkiem o -1,27%, mWIG40 spadł o -1,46%, a sWIG80 o -1,13% Najlepiej prezentowały się spółki telekomunikacyjne, energetyczne i paliwowe, najsłabiej surowcowe, deweloperskie i banki.

dn4so4w

Pozytywnie wśród spółek z indeksu WIG20 wyróżniały się dziś: PGNiG (+2,80%), Orange (+2,63%), PGE (+1,56%) i Kernel (+3,02%). Słabo zaprezentowały się natomiast: PKOBP (-2,29%), PZU (-2,70%), Bogdanka (-2,60%), BZWBK (-2,25%), mBank (-3,19%), JSW (-4,33%) i Tauron (-2,04%).

Wśród małych i średnich spółek dobrze wypadły dziś: Calatrava, Netmedia, Vindexus, Coal Energy, Sadovaya, silwano, Pozbud i Serinus. Zdecydowanie gorzej poradziły sobie: Mabion, Agroton, Rainbow Tours, Atende, Drewex, CD Project, Plaza Centers, Bytom i Petrolinvest. Niestety za nami kolejna nienajlepsza sesja, która nie wnosi nic nowego. Nadal strona podażowa ma przewagę i niestety w kolejnych dniach na większy przełom trudno liczyć. Sytuacja polityczna za naszą wschodnią granicą cały czas nie będzie pomagała notowaniom naszych spółek. Co z tego, że Amerykanie starają się jak mogą zasiać większy optymizm na rynkach finansowych, a indeksy na Wall Street trzymają się blisko historycznych maksimów. Ten stan niestety nie musi trwać wiecznie. Gdy wreszcie i tam zobaczymy większe spadki, to gdzie mamy szukać pomocy?

Piotr Trzciński

makler DM BZ WBK S.A.

dn4so4w

| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracowaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |

dn4so4w

Podziel się opinią

Share
dn4so4w
dn4so4w