Trwa ładowanie...

Trwają prace nad ustawą dotyczącą inteligentnych sieci

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki Mariusz Swora powiedział, że przygotowywana jest specustawa, która regulować będzie wdrożenie w Polsce inteligentnych sieci elektroenergetycznych. Swora był gościem pierwszego Forum Innowacji, które trwa w Rzeszowie.

Trwają prace nad ustawą dotyczącą inteligentnych sieciŹródło: Jupiterimages
dahjf76
dahjf76

Inteligentne sieci energetyczne są wyposażone w nowoczesne liczniki, przełączniki, rejestratory itp., które umożliwiają wymianę informacji między elementami systemu i w efekcie zmniejszenie utraty energii podczas przesyłu.

Prezes URE dodał, że przygotowywane w jego urzędzie rozwiązanie ma dotyczyć nie tylko sieci elektroenergetycznych, ale także gazu ziemnego oraz wodociągów i ciepłownictwa.

- Nasza inicjatywa dotyczy możliwości zawierania porozumienia regulacyjnego, które będzie gwarantowało stabilność tego typu projektów. Oprócz tego, ta specustawa ma otwierać polską energetykę. Chcemy, żeby każdy odbiorca mógł również za wynagrodzenie oddawać energię do sieci. Taką energię która jest wytwarzana przez przydomowe urządzenia do tego służące np. baterie słoneczne - dodał Swora.

Prezes URE zaznaczył, że wprowadzenie inteligentnych sieci, to zmiana DNA istniejących sieci elektroenergetycznych. - Niektórzy spodziewają się po wprowadzeniu tego systemu takich zmian, jakie były dziełem Internetu - dodał.

dahjf76

Forum Innowacji w Rzeszowie trwać będzie do środy, w tym dniu jednym z gości będzie wicepremier Waldemar Pawlak.

Organizatorem rzeszowskiej imprezy jest Fundacja Instytutu Studiów Wschodnich, która organizuje Forum w Krynicy. Współorganizatorem jest Urząd Miasta w Rzeszowie. Forum w Krynicy to największe tego typu spotkanie w tej części Europy. W tym roku odbędzie się dwudziesta, jubileuszowa edycja imprezy.

dahjf76
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dahjf76