Trwa ładowanie...

Tusk: chcemy jak najszybciej rozpisać przetarg na A1

Rząd chce, by przetarg na odcinek autostrady A1 Pyrzowice - Częstochowa z obwodnicą Częstochowy ogłoszono jak najszybciej - powiedział we wtorek premier Donald Tusk. Wyjaśnił, że w tym celu trzeba było zmienić plan budowy dróg na lata 2011-2015.

Tusk: chcemy jak najszybciej rozpisać przetarg na A1Źródło: WP.PL, fot: Janek Kaliński
drmz4es
drmz4es

Tusk wyjaśnił na konferencji po wtorkowym posiedzeniu rządu, że wprowadzenie zmian do "Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015" umożliwi rozpisanie przetargu i ruszenie z budową tego fragmentu autostrady jeszcze w tym roku.

Fragment A1 Pyrzowice-Częstochowa jest jednym z ostatnich brakujących odcinków tej autostrady. Pozostałe są gotowe lub w budowie, jedyna "wyrwa" to część między Pyrzowicami a Piotrkowem. Sam fragment między Pyrzowicami a Częstochową ma mieć ok. 57 kilometrów. Na początku stycznia szybkie ogłoszenie przetargu na ten odcinek obiecała wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska.

Przyjęte przez rząd zmiany oznaczają, że do programu dodano listę dróg, na które przetargi mają być ogłoszone w tym roku. Jak poinformowało we wtorek Centrum Informacyjne Rządu, poza odcinkiem A1 Pyrzowice - Częstochowa, na liście znalazły się drogi: S3 Legnica - Bolków, S5 Wrocław - Bydgoszcz, odcinek Białe Błota - Mielno, Wronczyn - Radomicko, S5 Nowe Marzy - Bydgoszcz, S7 Warszawa - Gdańsk, odcinek od końca południowej obwodnicy Gdańska do początku obwodnicy Elbląga, Napierki - Płońsk, S8 Radziejowice - Białystok, od końca obwodnicy Wyszkowa do Zambrowa, S19 Lublin - Rzeszów, odcinek koniec obwodnicy Lublina - Sokołów Małopolski Północ, S61 obwodnica Augustowa - granica państwa.

drmz4es

Na realizację tych dodanych inwestycji rząd planuje przeznaczyć 25 mld zł, co oznacza, że koszt budowy wszystkich dróg na liście pochłonie 62,8 mld zł. Pieniądze mają pochodzić z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu UE.

Premier zapewnił we wtorek, że to jeszcze nie koniec zmian w programie w tym roku i że będzie on nadal doskonalony. Kolejna korekta, która umożliwi zwiększenie liczby inwestycji drogowych na zachodnim Pomorzu, ma być gotowa wiosną. - To jest ta część kraju, która często była poszkodowana m.in. ze względu na decyzje dotyczące finansowania infrastruktury - wyjaśnił. Jego zdaniem propozycja zmian może być gotowa w kwietniu lub maju.

Rząd zaakceptował także we wtorek projekt nowelizacji ustawy o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Drogowym oraz niektórych innych ustaw. Proponowana zmiana zakłada likwidację działającej przy ministrze do spraw transportu Rady ds. Autostrad i działającej przy ministrze do spraw budownictwa Państwowej Rady Nieruchomości. Według ministerstwa infrastruktury organy te są zbędne, a ich zadania - nieaktualne. Teraz propozycja nowelizacji trafi do Sejmu.

drmz4es
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drmz4es