Trwa ładowanie...

TVP wyprzedaje nieruchomości za ponad ćwierć miliarda

Telewizja Polska wystawiła na sprzedaż pięć nieruchomości. Ich cena wywoławcza to ponad 127 mln zł. Dodatkowo, TVP szykuje do sprzedaży jeszcze jeden budynek, który może kosztować nawet grubo ponad 100 mln zł.

Share
TVP wyprzedaje nieruchomości za ponad ćwierć miliarda
Źródło: WP.PL, Fot: Andrzej Hulimka
d2qg2f7

Najdroższa z wystawionych działek kosztuje na razie 76 mln zł bez VAT. Tyle TVP życzy sobie za 18,6 tys. metrów zaraz przy swojej głównej siedzibie przy Woronicza w Warszawie. Metr kwadratowy to ponad 4 tys. zł.

Lokalizacja jest bardzo ciekawa. W pobliżu znajduje się stacja metra, kilkaset metrów dalej jedno z najbardziej znanych warszawskich centrów handlowych - Galeria Mokotów. Cała okolica dynamicznie rozwija się za sprawą nowo powstających biurowców, a sama działka ma kształt kwadratu.

d2qg2f7

- Usytuowanie przedmiotowej nieruchomości zapewnia dobry dojazd do innych części Warszawy, nie tylko prywatnym środkiem transportu, ale także miejskimi środkami: przystanki autobusowe i tramwajowe w bliskiej odległości - reklamuje TVP swoją działkę.

Pozostałe nieruchomości wystawione na sprzedaż także leżą przy ul. Woronicza lub niedalekiej ul. Domaniewskiej. Telewizja Publiczna chce się pozbyć gruntów o powierzchni: 4,45 tys. mkw za 21,73 mln zł (4,9 tys. zł za mkw.), 4 tys. mkw za 19,6 mln zł (4,9 tys. zł za mkw.), 1,77 tys. mkw. za 4,7 mln zł (2,6 tys. zł za mkw.).

Ostatnia z nieruchomości położona jest w podwarszawskiej Jachrance. To kompleks kilku budynków i domków letniskowych na działce o powierzchni 3 hektarów. Do 2001 roku funkcjonował tam ośrodek wypoczynkowy TVP. Cena wywoławcza to 5,4 mln zł. To już kolejne podejście do pozbycia się tej działki.

W sumie, tylko licząc ceny wywoławcze, Telewizja Publiczna może na sprzedaży swoich nieruchomości zarobić ponad 127 mln zł. To dużo więcej niż w poprzednich latach. W zeszłym roku TVP sprzedawał bowiem pojedyncze mieszkania także w okolicy ul. Woronicza. Ich ceny wynosiły jednak tylko kilkaset tysięcy, a nie miliony złotych. Telewizja pozbyła się kilkunastu nieruchomości.

d2qg2f7

- W wyniku kompleksowych działań w latach 2012-2013 sprzedano nieruchomości za kwotę 27.298.772 zł netto - mówi WP.PL Jacek Rakowiecki, rzecznik TVP.

W ramach cięć TVP pozbyć chce się też budynku na Placu Powstańców Warszawy, czyli w ścisłym centrum stolicy. Na razie tej nieruchomości nie wystawiono na sprzedaż, bo najpierw zgodę na to wyrazić musi Ministerstwo Skarbu Państwa.

- Obecnie przygotowywany jest wniosek do władz statutowych spółki o wyrażenia zgody na rozpoczęcie sprzedaży obiektu - mówi Rakowiecki.

Szykowane na sprzedaż są też wille w Zalesiu Dolnym oraz Janowej Górze. Każda z nieruchomości może być warta około 2 mln zł.

d2qg2f7

TVP nie tylko się wyprzedaje, ale planuje też budować. Najpierw musi znaleźć na to miejsce i pieniądze. Na działce przy Woronicza chce wyburzyć wieżowiec z lat 70., który nie może być użytkowany, bo jest z azbestu.
- Najprawdopodobniej w sierpniu tego roku rozpoczną się prace rozbiórkowe. Obecnie TVP przygotowuje się do rozpoczęcia prac nad projektem nowego budynku. Pracujemy nad programem funkcjonalno-użytkowym. Całość przedsięwzięcia przewidziana jest na okres co najmniej 36 miesięcy - zdradza WP.PL Jacek Rakowiecki.

Nowy budynek ma zająć Telewizyjna Agencja Informacyjna, a także TVP Info oraz TVP Warszawa. Inwestycja powstanie tylko wtedy, gdy uda się sprzedać biurowiec przy Placu Powstańców Warszawy. Ponieważ redakcji nie da się stamtąd przenieść na Woronicza, więc Telewizja chce z potencjalnym kupcem podpisać umowę, dostać zaliczkę, wybudować nowy budynek i dopiero wtedy wyprowadzić się z centrum Warszawy

Przed półtora roku prezes TVP Juliusz Braun twierdził, że biurowiec pamiętający jeszcze czasy sprzed I wojny światowej, może być wart nawet powyżej 100 mln zł. Jacek Rakowiecki twierdzi, że dziś jego wycena to grubo powyżej tej sumy.

- Nie spieszy się nam ze sprzedażą żadnej z wystawionych nieruchomości. Choć sytuacja finansowa TVP jest jaka jest, to mamy możliwość przeczekania słabej koniunktury na rynku i poszukania nabywcy, który da nam dobrą cenę. Na pewno nowy budynek nie powstanie za pieniądze z abonamentu - zapewnia rzecznik prasowy TVP.

Koszt nowej siedziby TVP Info ma się zamknąć w kwocie 100 mln zł.

d2qg2f7

Podziel się opinią

Share
d2qg2f7
d2qg2f7