Trwa ładowanie...

Twórca wirtualnej waluty skazany na 20 lat więzienia

Arthur Budovsky, twórca wirtualnej waluty, która działała jeszcze przed Bitcoinem, został skazany przez sąd w USA na 20 lat więzienia - informuje CNN Money. Zdaniem sądu, waluta Liberty Reserve służyła do prania pieniędzy na wielką skalę.

Share
Twórca wirtualnej waluty skazany na 20 lat więzieniaŹródło: WP.PL, fot: Pixabay.com/Domena publiczna
d1ntcg6

Amerykański sąd skazał w piątek Arthura Budovsky na 20 lat federalnego więzienia. Powodem była wirtualna waluta, którą Budovski stworzył w 2006 roku. Liberty Reserve umożliwiała przesyłanie pieniędzy niemal poza kontrolą. Wystarczyło podać imię i nazwisko, adres e-mail i datę urodzenia. Na dodatek dane te nie były weryfikowane. A to oznacza, że firma Budovskiego umożliwiała przesyłanie pieniędzy pochodzących np. z przestępstwa. Co więcej, agenci FBI udowodnili, że Liberty Reserve służyła głównie do takich celów.

Z aktu oskarżenia wynika, że firma Budowskiego miała około miliona klientów, obsługiwała ok. 12 mln transakcji rocznie. Ich wartość w latach 2006-2013 wyniosła 6 mld dolarów - donosi CNN. Zdaniem sądu były to brudne dolary.

Historia Budovskiego zaczęła się znacznie wcześniej. To obywatel USA ukraińskiego pochodzenia. Zanim założył Liberty Reserve prowadził wraz ze wspólnikiem serwis Gold Age służący do zakupu kilku rodzajów wirtualnych walut. Jednak władze USA uznały, że serwis jest nielegalny i skazały Budovskiego na 5 lat więzienia w zawieszeniu. Ten serwis zamknął i wyprowadził się na Kostarykę, gdzie prawo w tym zakresie jest znacznie bardziej liberalne. Tam założył Liberty Reserve. Ożenił się z Kostarykanką i aby odciąć się od USA, przyjął jej obywatelstwo, zrzekając się jednocześnie własnego.

d1ntcg6

Władze USA jednak wciąż bacznie mu się przyglądały, podejrzewając, że Liberty Reserve służy do prania brudnych pieniędzy, a właściciel firmy doskonale o tym wie. W końcu władze rozpoczęły śledztwo, ponieważ około 200 tys. spośród miliona klientów Liberty Reserve stanowili Amerykanie.

FBI udało się zebrać dowody i w 2013 roku serwis został zamknięty. W 2014 roku Budovsky został aresztowany w Hiszpanii.

d1ntcg6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1ntcg6