Trwa ładowanie...
rodzice
01-07-2009 14:52

"Tylko obyś nie został politykiem"

Kariery naukowca i polityka najczęściej nie życzą swoim dzieciom rodzice.

Share
"Tylko obyś nie został politykiem"
d1uagux

Rodzice najczęściej marzą, by ich dzieci pracowały w zawodzie lekarza (27%). Na drugim miejscu wymieniają karierę nauczycielki (11 proc.) - wynika z sondażu Centrum Badania Opinii Społecznej opublikowanego w połowie czerwca, który cytuje "Gazeta Wyborcza".

Dla synów rodzice woleliby zawody wymagające studiów politechnicznych lub wykształcenia technicznego - tak odpowiedział co piąty z nich. Tylko 13 proc. Polaków chciałoby mieć syna lekarza. Co dziesiąty cieszyłby się z chłopca prawnika, a prawie tyle samo, bo 9 proc., widziałoby swoje dziecko płci męskiej jako informatyka.

Rodzice chłopców i dziewczynek dość chętnie wysłaliby pociechę na studia ekonomiczno-handlowe (13 proc.) czy prawnicze (17 proc). Ale woleliby nie mieć dzieci biznesmenów, prezesów, mundurowych, robotników ani urzędników. Zdecydowanie najrzadziej wybierano dla dziecka zawód naukowca, pracownika uczelni, polityka oraz artysty.

d1uagux

Skąd taka popularność zawodu lekarza? Bez różnicowania na płeć ten zawód dla dzieci wybrałaby aż jedna trzecia rodziców. Jak uważa autorka sondażu Bogna Wciórka z CBOS, lekarz wciąż należy do profesji najbardziej poważanych społecznie.

Z tą opinią nie do końca zgadza się prof. Krzysztof Podemski, socjolog z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu. "Te badania potwierdzają, że nasze społeczeństwo nadal myśli bardzo stereotypowo i że rewolucja feministyczna do nas jeszcze nie dotarła" - powiedział.

Sondaż przeprowadzono w dniach 2-8 kwietnia na reprezentatywnej próbie losowej 1094 dorosłych mieszkańców Polski.

d1uagux
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uagux
d1uagux